Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       
 

Wielki finał

Dziewiąta edycja programu „Ożywić pola” miała rekordową frekwencję i przyniosła kilka niespodzianek. W historii naszego programu na podium nie było jeszcze debiutanta – zmieniła to szkoła z Krzcięcic. Laur zwycięzcy przypadł jednak szkole z Pogalewa Wielkiego, która w kolejnych edycjach zawsze była na podium, ale nigdy na pierwszym miejscu.

czytaj dalej

Staszów – naukowo

Sesją popularnonaukową podsumowali swój udział w akcji „Ożywić pola” uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

czytaj dalej

Latarki w Wampierzowie

Szkoła Podstawowa w Wampierzowie była drugą placówką biorącą udział w tegorocznej akcji „Ożywić pola”, którą przedstawiciele „Łowca Polskiego” odwiedzili, aby osobiście wręczyć uczniom pamiątkowe koszulki tego programu, których sponsorem jest – przypomnijmy – firma DSS Recykling i jej prezes Rafał Pękala.

czytaj dalej

Czekając na finał

Dziewiąta edycja programu „Ożywić pola” dobiega końca. Zbliżamy się do finału i ogłoszenia wyników konkursu w „Roku bażanta”. W pierwszych dniach czerwca komisja konkursowa zapozna się ze sprawozdaniami, które do końca maja szkoły nadsyłały do naszej redakcji.

czytaj dalej

„Rok bażanta” w Leśnicach

Szkoła Podstawowa w Leśnicach startuje w programie „Ożywić pola” dopiero po raz drugi. Zapału jednak ani uczniom, ani nauczycielom, ani myśliwym z Koła Łowieckiego „Głuszec” z Lęborka nie brakuje. Szkoła wystartowała w akcji już 21 marca 2015 roku, a więc tuż po ogłoszeniu „Roku bażanta”, od wycieczki do Nadleśnictwa Cewice, do tamtejszej ścieżki edukacyjnej.

czytaj dalej

Koszulki dla 50 szkół

Firma DSS Recykling z Dąbrowy Górniczej, specjalizująca się w przetwarzaniu odpadów szklanych, jest w dziewiątej edycji akcji sponsorem pamiątkowych t-shirtów z logo programu.

czytaj dalej

Latarki dla Kozłowa

Gimnazjum i Szkoła Podstawowa nr 1 w podmiechowskim Kozłowie miały w pierwszych dniach kwietnia prawdziwy powód do radości, ale także satysfakcji z dobrze realizowanego udziału w programie „Ożywić pola. Rok bażanta”.

czytaj dalej

„Ożywić pola” w Łęknicy

W roku szkolnym 2015/2016 dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy wraz z Wojskowym Kołem Łowieckim nr 331 „Cietrzew” z Warszawy po raz pierwszy biorą udział w programie „Ożywić pola”.

czytaj dalej

Koszulki do szkół

Dobra wiadomość dla wszystkich uczestników programu „Ożywić pola”, a przede wszystkim dla dzieci, nauczycieli i myśliwych, którzy najwcześniej zgłosili swoje szkoły do dziewiątej edycji. Przybywa sponsorów tegorocznej akcji. Do Fundacji Ochrony Głuszca, firmy KOBA i producenta latarek Led Lenser dołączyło właśnie kolejne przedsiębiorstwo, które doceniło wartości edukacyjne i przyrodnicze naszego programu.

czytaj dalej

Bażanty w Kokoszkowach

Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kokoszkowach od pierwszej edycji biorą udział w programie „Ożywić pola”. Także w „Roku bażanta” młodzież z tego terenu realizuje zadania tegorocznej edycji, we współpracy z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Knieja” z Gdańska.

czytaj dalej

Sponsorzy konkursu

Przybywa firm, które wspierają dziewiątą edycję programu „Ożywić pola”. Producent latarek Led Lenser ufundował 100 nagród dla uczniów i myśliwych, a firma KOBA przekazała 10 000 złotych na organizację naszego konkursu. Pieniądze na nagrody w konkursie przeznaczy także Fundacja Ochrony Głuszca.

czytaj dalej

Pracowita jesień

Szkoła Podstawowa w Wierzchowie, współpracująca z Kołem Łowieckim „Szarak” z Człuchowa, od lat uczestniczy w programie „Ożywić pola”. Także w „Roku bażanta” młodzież pod wodzą nauczycielki Magdaleny Chuć systematycznie realizuje zaplanowany program działań.

czytaj dalej

Nasze remizy

Chcemy pokazać wszystkim, a zwłaszcza niedowiarkom, że myśliwi wspólnie z dziećmi i nauczycielami założyli setki remiz śródpolnych na terenie całego kraju. Stąd akcja inwentaryzacji remiz, jakie posadziliśmy przez 10 lat programu „Ożywić pola”.

czytaj dalej

Tropami „Ożywić pola”

Nasz program „Ożywić pola” cieszy się nie tylko uznaniem wśród osób zajmujących się edukacją przyrodniczą na co dzień, ale znajduje też swoich naśladowców. Właśnie akcja „Łowca Polskiego” zainspirowała Zarząd Wojewódzki Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie do przygotowania programu pod nazwą „Liga Polnej Bioróżnorodności”.

czytaj dalej

Bełchatów był pierwszy!

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Jachowicza z Oddziałami Integracyjnymi w Bełchatowie jako pierwsza wypełniła formularz zgłoszeniowy programu „Ożywić pola 2015/2016. Rok bażanta” – zawieszony od 7 września na stronie www.ozywicpola.pl.

czytaj dalej

Sadzenie w Leszczynie

XIX Piknik Dzieci Ziemi – tak nazwano w Leszczynie Szlacheckim ekologiczną imprezę zorganizowaną w programie „Ożywić pola. Rok bażanta”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: wójt gminy Bielsk Józef Jerzy Rozkosz, Nadleśnictwo Płock oraz Koło Łowieckie „Kniaź”.

czytaj dalej

Grant dla „Ożywić pola”

Jak zdobyć pieniądze na realizację działań w programie „Ożywić pola”? W gimnazjum w Miejskiej Górce, notabene wielokrotnym laureacie kolejnych edycji naszej akcji, postarano się o… grant z banku. Szkoła wystartowała w konkursie Banku Zachodniego WBK, organizowanym pod hasłem „Tu mieszkam, tu zmieniam”, i otrzymała 2,5 tys. zł dotacji na edukację ekologiczną w naszym programie.

czytaj dalej

„Bażant” z formularzem

Dziewiąta edycja programu „Ożywić pola” po wakacyjnej przerwie znowu zagości w ponad setce polskich szkół. Dla kół łowieckich to już ostatni moment, by do udziału namówić kolejne szkolne społeczności. Od połowy miesiąca będzie można zgłaszać swój akces do „Roku bażanta”, korzystając z formularza na stronie www.ozywicpola.pl.

czytaj dalej

Od trznadla do bażanta

Tradycją stało się już majowe spotkanie szkół z okręgu wrocławskiego zaangażowanych w kolejne edycje akcji „Ożywić pola”. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Zbigniew Pawlus z Koła Łowieckiego „Daniel” z Wołowa, od lat myśliwy koordynator w szkołach w Pogalewie Wielkim i Krzydlinie Wielkiej.

czytaj dalej

Kozłów na szóstkę

O koło 500 drzew i prawie 1000 krzewów posadziły 11 kwietnia w istniejących już śródpolnych remizach na inaugurację „Roku bażanta” szkoły z Antolki, Kozłowa (podstawówka i gimnazjum), Pstroszyc i Przybysławic. Jako nowość, wcześniej niewystępującą w tych użytkach ekologicznych, dzieci wspólnie z myśliwymi sadziły m.in. ałyczę, rokitnik, pigwę i derenie. Przy ognisku i pieczeniu kiełbasek uczniowie tradycyjnie zadawali mnóstwo pytań związanych z łowiectwem.

czytaj dalej

Ptasie budki w Hejdyku

Jeszcze jesienią 2014 roku uczniowie szkoły z mazurskiego Hejdyka pod Szczytnem brali udział w zakładaniu remizy śródpolnej dla ptaków. W ten sposób zrealizowane zostało zadanie, o którym mówiło się od początku działań szkoły w ramach ogólnopolskiego programu „Ożywić pola”, a więc od sześciu z górą lat.

czytaj dalej

Przedszkolaki w „Roku bażanta”

Dobre miejsce, jakie zajęło Przedszkole Miejskie ze Stronia Śląskiego w poprzedniej edycji akcji „Ożywić pola”, w „Roku trznadla”, bardzo zachęciło przedszkolaki z sudeckich gór do działania także w „Roku bażanta”. 15 kwietnia ponad setka 5- i 6-latków ze Stronia wzięło udział w oficjalnej inauguracji dziewiątej edycji akcji „Łowca Polskiego”.

czytaj dalej

Z bażantem w Iłowie

W Szkole Podstawowej w Iłowie odbyła się 28 kwietnia uroczystość pod hasłem „Dzień ekologiczno-przyrodniczy”. Spotkanie, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, łączyło w sobie obchody Dnia Ziemi, Dni Przyjaciół Lasu oraz inaugurację „Roku bażanta”.

czytaj dalej

Remiza dla bażanta

Niewiele gatunków może przetrwać w środowisku polnym pozbawionym remiz śródpolnych. W „zielonych pustyniach” próżno szukać bogactwa kolorowego i rozśpiewanego świata ptaków. Zachowanie bioróżnorodności wymaga zakładania i pielęgnacji zielonych pasów zakrzewień, żywopłotów i remiz. Dlatego dziewiąta edycja programu „Ożywić pola” prowadzona będzie pod hasłem „Rok bażanta”.

czytaj dalej

Mistrzowie „Roku trznadla”

Wrocław, Warszawa i Człuchów były gospodarzami trzech kolejnych – po Czarnej Sędziszowskiej, Kozłowie i Poznaniu – finałów regionalnych, podsumowujących ósmą edycję programu „Ożywić pola”. W sali konferencyjnej Zarządu Głównego PZŁ na warszawskim Nowym Świecie czek dla jednego ze zwycięzców konkursu wręczono… nowicjuszowi – szkole z Nowego Miasta – czego jeszcze w historii akcji nie było.

czytaj dalej