Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       
 

Mistrzowie „Roku trznadla”

Wrocław, Warszawa i Człuchów były gospodarzami trzech kolejnych – po Czarnej Sędziszowskiej, Kozłowie i Poznaniu – finałów regionalnych, podsumowujących ósmą edycję programu „Ożywić pola”. W sali konferencyjnej Zarządu Głównego PZŁ na warszawskim Nowym Świecie czek dla jednego ze zwycięzców konkursu wręczono… nowicjuszowi – szkole z Nowego Miasta – czego jeszcze w historii akcji nie było.

czytaj dalej

Z trznadlem w regionach

Podsumowania ósmej edycji konkursu „Ożywić pola” odbywają się w sześciu regionach Polski. Relacjonujemy przebieg trzech takich finałów: w podrzeszowskiej Czarnej Sędziszowskiej, w Kozłowie i w Poznaniu. Poznamy więc częściowo skład pierwszej dziesiątki „Roku trznadla”.

czytaj dalej

Laureaci „Trznadla”

Ósma edycja naszej akcji „Ożywić pola” odchodzi do historii, ale właśnie teraz odbywają się finały regionalne, podczas których przedstawiciele „Łowca Polskiego” wręczają najlepszym szkołom, nauczycielom i myśliwym nagrody za zaangażowanie w ochronę przyrody i mądrą edukację ekologiczną. Byliśmy już w Rzeszowie, spotkamy się też z uczestnikami konkursu we Wrocławiu, w Poznaniu, Warszawie i prawdopodobnie w Człuchowie.

czytaj dalej

Trznadel w Trzcianie

Tego jeszcze w akcji „Ożywić pola” nie było. Finiszując w „Roku trznadla”, Zespół Szkół w podrzeszowskiej Trzcianie wydał… książkę pod wymownym tytułem Trznadel w trzciańskich remizach śródpolnych. Znamienny jest też podtytuł tej publikacji, który brzmi: Wyniki projektu badawczego realizowanego w ramach programu edukacyjnego „Ożywić pola. Rok trznadla”.

czytaj dalej

Do zobaczenia na finałach

Ósma edycja programu „Ożywić pola. Rok trznadla” dobiegła końca. Do „Łowca Polskiego” dotarło prawie sto sprawozdań, spośród których komisja konkursowa wybrała przed świętami Bożego Narodzenia 30 finalistów – najlepsze szkoły w naszym konkursie.

czytaj dalej

Dobrynin poznaje trznadla

Swoją przygodę z poznawaniem życia ssaków i ptaków uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobryninie rozpoczęli podczas zwiedzania wystawy zatytułowanej „W głębi puszczy, za bagnami”, zorganizowanej z okazji 90. rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego przez Nadleśnictwo Tuszyma.

czytaj dalej

Trznadlowy tort w Stroniu Śląskim

Zwycięzca szóstej edycji akcji „Ożywić pola” – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte ze Stronia Śląskiego – swój finał „Roku trznadla” świętował razem z innymi placówkami oświatowymi z tej części Dolnego Śląska, a więc z: Przedszkolem Miejskim ze Stronia i Przedszkolem „Bajlandia” z Bolesławowa, a także miejscowymi Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Hotelarskim oraz Zasadniczą Szkołą Zawodową.

czytaj dalej

Zamykamy „Rok trznadla”

Ósma edycja programu aktywnej edukacji ekologicznej pod hasłem „Ożywić pola 2013–2014. Rok trznadla” praktycznie się zakończyła. W listopadzie, a i to tylko w pierwszych dniach tego miesiąca, już tylko pojedyncze szkoły będą prowadziły działania w terenie. Przyszedł czas na przygotowanie szczegółowych, wyczerpujących – i dobrze udokumentowanych! – sprawozdań z realizacji akcji „Łowca Polskiego”.

czytaj dalej

Iłów w Gradowie

Uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie pojechali 19 września br. na wycieczkę do Ośrodka Hodowli Zwierzyny PZŁ w Gradowie. Zwiedzanie obiektu było jednym z wielu zaplanowanych przedsięwzięć związanych z realizacją ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Ożywić pola. Rok trznadla”.

czytaj dalej

Miechowskie z „Leśnikiem”

Koło Łowieckie „Leśnik” z Krakowa od lat stara się rozwijać współpracę ze szkołami powiatu miechowskiego, gdzie znajdują się jego łowiska. Od wielu edycji koordynator z „Leśnika”, Zbigniew Skowronek, prowadzi też w naszej akcji „Ożywić pola” kolejne szkoły, bijąc w „Roku trznadla” własny rekord i opiekując się aż sześcioma placówkami oświatowymi, a mianowicie szkołami podstawowymi w Antolce, Kozłowie, Pstroszycach, Przybysławicach i Miechowie oraz gimnazjum w Kozłowie.

czytaj dalej

Nowe Miasto na finiszu

Zespól Szkół z Nowego Miasta pod Płońskiem, choć w programie „Łowca Polskiego” startuje pierwszy raz, już od ubiegłej jesieni dał się poznać jako aktywny i zaradny członek rodziny „Ożywić pola”. Niemal każdego tygodnia do redakcji naszego miesięcznika docierają kolejne informacje o nowych akcjach Nowego Miasta.

czytaj dalej

Wodopój w Pogalewie

Najlepsza szkoła w całej historii programu „Ożywić pola” – podstawówka z dolnośląskiego Pogalewa Wielkiego – również w „Roku trznadla” wyróżnia się aktywnością i świeżymi pomysłami. Pogalewscy uczniowie, mądrze wspierani przez koordynatorkę akcji w szkole Beatę Tłuczek, cały czas pamiętają o ważnym przykazaniu każdego ekologa, aby stale wzbogacać uratowane czy zasadzone na nowo remizy.

czytaj dalej

Harmonogram jesieni

Ósma edycja programu praktycznej edukacji ekologicznej „Ożywić pola 2013/2014. Rok trznadla” potrwa jeszcze niecałe trzy miesiące. W tym czasie szkoły i myśliwi mają możliwość przeprowadzenia jeszcze wielu akcji i przygotowania sprawozdań końcowych do połowy listopada.

czytaj dalej

Człuchów śpiewa

Startująca już po raz drugi w programie „Ożywić pola” Szkoła Podstawowa nr 1 im. Przyjaciół Ziemi z Człuchowa konsekwentnie wyróżnia się w ósmej edycji naszej akcji nowymi oryginalnymi pomysłami i dużą aktywnością. 25 kwietnia tego roku nauczyciele z tej placówki, we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Człuchowie, zorganizowali dziecięcy Festiwal Piosenki Ekologicznej „Zielony Słowik”.

czytaj dalej

Zmagania w Trzcianie

Zespół Szkół w podrzeszowskiej Trzcianie, zdobywca drugiego miejsca w siódmej edycji programu „Ożywić pola”, także w „Roku trznadla” wyróżnia się aktywnością. To właśnie ta placówka była organizatorem uroczystej gali rozdania nagród w II gminnym konkursie organizowanym podczas ósmej edycji ogólnopolskiego programu „Ożywić pola. Rok trznadla”. Patronat honorowy nad konkursem objął wójt gminy Świlcza Wojciech Wdowik, szkolny koordynator akcji z ramienia Koła Łowieckiego „Podgorzałka”.

czytaj dalej

Stronie podgląda ptaki

W gorących dniach czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim mieli okazję do spotkania, także w terenie, z ornitologiem Krzysztofem Paszkowskim, autorem między innymi profesjonalnych nagrań śpiewów ptaków, umieszczonych na płycie pod tytułem „Skrzydlaci mistrzowie belcanta”.

czytaj dalej

Miechowskie i ekologia

Międzyszkolny konkurs w programie aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić Pola”, organizowany w powiecie miechowskim przez Koło Łowieckie „Leśnik” z Krakowa, stał się już tradycją. Szkoły z Miechowa, Antolki, Kozłowa, Przybysławic oraz Pstroszyc do finału tego konkursu przygotowują się przez kilka miesięcy, a poziom wiedzy reprezentowany przez finalistów zaskakuje nawet przyrodników.

czytaj dalej

Wampierzów z trznadlem

O nowej edycji programu „Ożywić pola. Rok trznadla” uczniowie Szkoły Podstawowej w Wampierzowie zostali poinformowani w czasie ubiegłorocznej jesiennej wycieczki. Zaraz potem, korzystając z informacji z Internetu, z „Łowca Polskiego”, a także z książek przyrodniczych i opowieści o trznadlu wysłuchanych przez opiekuna szkolnego na konferencji dla koordynatorów akcji „Ożywić pola” w Spale, opracowano w Wampierzowie materiały do gazetki ściennej i na przenośną tablicę.

czytaj dalej

Bolesławskie przedszkolaki

W ósmej edycji akcji „Ożywić pola. Rok trznadla” w wyraźnie większej liczbie niż w latach poprzednich biorą udział także placówki przedszkolne. Kilka z nich zgrupowanych jest w rejonie Sudetów, gdzie ton działaniom w programie „Łowca Polskiego” tradycyjnie nadaje Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte ze Stronia Śląskiego.

czytaj dalej

Trznadel w Leśnicach

W roku szkolnym 2013/2014 Zespół Szkół w Leśnicach (Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich oraz tamtejsze Gimnazjum) przystąpił do programu „Ożywić pola. Rok trznadla”. Inicjatywa realizowana jest wraz z Kołem Łowieckim „Głuszec” z Lęborka, przy wsparciu Nadleśnictwa Lębork.

czytaj dalej

Kawa od Primy

Mamy dobrą wiadomość dla nauczycieli koordynatorów akcji „Ożywić pola. Rok trznadla”. Po tym, jak firma Graff została sponsorem nagród dla najlepszych myśliwych koordynatorów ósmej edycji akcji „Ożywić pola”, udało się też naszej redakcji pozyskać sponsora na nagrody dla pedagogów, bez których zaangażowania i pasji program edukacji ekologicznej „Łowca Polskiego” nigdy nie byłby tak dobrze i skutecznie realizowany.

czytaj dalej

„Śpiewająca wyspa” w Czarnej Sędziszowskiej

Szkoła Podstawowa w Czarnej Sędziszowskiej na Podkarpaciu postanowiła utworzyć remizę dla ptaków pod nazwą „Zielona śpiewająca wyspa”. W sobotę, 22 marca 2014 roku, odbyła się tam akcja sadzenia drzew i krzewów na byłym wysypisku. Materiał szkółkarski zapewniło Koło Łowieckie „Podgorzałka” z okręgu rzeszowskiego.

czytaj dalej

Nowa Wieś w akcji

W Szkole Podstawowej w Nowej Wsi, w okręgu piotrkowskim, 13 lutego br. odbyło się spotkanie, które oficjalnie zainaugurowało udział tamtejszych uczniów w ogólnopolskim programie „Ożywić pola. Rok trznadla”. Szkoła bierze udział w akcji „Łowca Polskiego” już po raz drugi, a koordynatorem programu jest Ilona Krasoń-Zdziech.

czytaj dalej

Lis w służbie przyrody

Podczas ubiegłorocznej akcji ekologicznej prowadzonej przez Koło Łowieckie „Lis” z Lubziny w Szkole Podstawowej im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie odbył się pierwszy międzyszkolny konkurs wiedzy przyrodniczo-łowieckiej. Jego pomysłodawcą był prezes koła Tomasz Kliś.

czytaj dalej

„Trznadel”potrwa dłużej

Komitet koordynujący akcję „Ożywić pola” podjął decyzję, że ósma edycja tego programu, „Rok trznadla”, swój finał będzie miała nie – jak początkowo zakładano – w czerwcu tego roku, lecz późną jesienią. Szkoły i myśliwi będą więc mieli więcej czasu na działania związane z trznadlem i zakładaniem oraz pielęgnacją remiz śródpolnych.

czytaj dalej

Film z wypowiedziami po kongresie "Ożywić pola"

Człuchów i trznadel

Realizując program aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola. Rok trznadla”, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi uznali, że najważniejsze będzie przybliżenie uczniom bohatera tegorocznej edycji.

czytaj dalej

Konkursy w Radomsku

W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 3 im. Władysława S. Reymonta w Radomsku zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wielką wagę przykładają – w ramach akcji „Ożywić pola. Rok trznadla” – do szkolnych konkursów. W listopadzie 2013 roku odbył się tam apel z udziałem wszystkich uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej, podsumowujący efekty dwumiesięcznej zbiórki kasztanów i żołędzi.

czytaj dalej

Zuchy ze Staszowa

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie, przed laty m.in. zwycięzcy jednej z edycji akcji „Ożywić pola”, w „Roku trznadla” bardzo aktywny udział biorą uczniowie klasy pierwszej, członkowie szkolnej drużyny (gromady) zuchowej.

czytaj dalej

Od owocu do krzewu

Antolka, Kozłów i Przybysławice – laureaci ubiegłorocznego „Roku kaczki” – kolejną edycję programu „Ożywić pola” rozpoczęli z wielkim zapałem. Podobnie jak w poprzednich edycjach akcji „Łowca Polskiego” szkoły wspólnie uczestniczą w wielu działaniach ekologicznych w terenie. Pozwala to budować zarówno atmosferę współpracy między uczniami z różnych miejscowości powiatu miechowskiego, jak również przyjaźnie wśród nauczycieli. Jest to również doskonała okazja do wymiany pomysłów i otwarcia się na nowe inicjatywy.

czytaj dalej

„Hubertus” w Choczewie

Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Choczewie realizuje program „Ożywić pola. Rok trznadla” od początku roku szkolnego. We wrześniu w ogródku dydaktycznym przy Nadleśnictwie Choczewo odbyło się spotkanie leśników i myśliwych z klasami biorącymi udział w akcji, tj. IVb szkoły podstawowej i IIIb gimnazjum.

czytaj dalej

Trznadel w Rudnej Wielkiej

Z inicjatywy koordynatorek z Zespołu Szkół w Rudnej Wielkiej, Doroty Szeteli i Babary Kalandyk, w październiku ubiegłego roku odbyła się tam uroczysta inauguracja „Roku trznadla” w ramach ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”.

czytaj dalej

Król remiz

Trwa ósma edycja programu „Ożywić pola” – tym razem pod hasłem „Rok trznadla”. Dlaczego trznadel – ptak mało znany myśliwym i generalnie nieszczególnie popularny? Nie dorobił się sławy, którą cieszyć się mogą skowronki czy kuropatwy. Jest jednak doskonałym przykładem, dlaczego i jak musimy chronić nasze pola.

czytaj dalej

Pogalewo (wciąż) daje przykład

Szkoła Podstawowa z dolnośląskiego Pogalewa Wielkiego, wielokrotna medalistka w kolejnych edycjach konkursu „Ożywić pola”, także w „Roku trznadla” działa z rozmachem i przy okazji wspiera inne placówki uczestniczące w naszej akcji. Wspólnie ze szkołą w Krzydlinie Wielkiej uczniowie z Pogalewa wzięli udział w akcji wsiedlania zajęcy w łowisku Koła Łowieckiego „Daniel” w Wołowie. Łącznie w zagospodarowany naturalnymi remizami teren wypuszczono 26 tych zwierząt.

czytaj dalej

Aktywne Nowe Miasto

Wśród nowych uczestników akcji „Ożywić pola”, a jest takich szkół zgłoszonych już sporo w „Roku trznadla”, właściwie od początku wyjątkową aktywność wykazuje Zespół Szkół z Nowego Miasta pod Płońskiem. W ciągu tylko dwóch pierwszych miesięcy trwania akcji Nowe Miasto zanotowało już kilka dużych wydarzeń związanych z programem „Ożywić pola”.

czytaj dalej

Społeczność „Ożywić pola”

Dzięki dotacji NFOŚiGW redakcji „Łowca Polskiego” udało się zorganizować konferencję dla szkolnych koordynatorów, uczestniczących w naszym programie. Wymiana doświadczeń i potężna porcja wiedzy na temat funkcjonowania ekosystemów polnych to rezultat spotkania ponad setki nauczycieli i myśliwych.

czytaj dalej

Dlaczego trznadel

Ogłaszając ósmą edycję akcji „Ożywić pola”, zaskoczyliśmy – sądząc po reakcjach części czytelników – wiele osób. Nawet niektórzy myśliwi nie znają… trznadla. Może więc warto przedstawić bliżej tego ciekawego ptaka, którego spotkanie nie powinno być dla uczestników „Roku trznadla” żadnym kłopotem.

czytaj dalej

A teraz… trznadel

We wrześniu startujemy z ósmą już edycją programu „Ożywić pola”. Hasło akcji w roku szkolnym 2013/2014 brzmi: „Rok trznadla”. Remizy śródpolne to dla tego żółtawordzawego ptaszka po prostu dom. A trznadla każdy znajdzie pod bokiem, bo to ptak żyjący obok ludzi i mało płochliwy.

czytaj dalej

Finał „Roku kaczki”

Takiego zakończenia programu „Ożywić pola” jeszcze w historii „Łowca Polskiego” nie było. Do Warszawy na uroczyste podsumowanie „Roku kaczki” przyjechało pół tysiąca dzieci, nauczycieli i myśliwych z całej Polski. Witając gości finału „Roku kaczki”, gospodarze spotkania – z redaktorem naczelnym „Łowca Polskiego” Pawłem Gdulą na czele – żartowali: „Następnym razem potrzebny nam będzie Stadion Narodowy”

czytaj dalej