Pierwsza trzydziestka

Dziesiąta, jubileuszowa edycja programu „Ożywić pola” znalazła wreszcie swoje podsumowanie. Komisja konkursowa wskazała najlepsze szkoły, które zakwalifikowały się do finału „Roku gęgawy”.

Telefony od nauczycieli i koordynatorów akcji „Ożywić pola”, SMS-y i e-maile z pytaniami, kiedy będą wyniki konkursu „Roku gęgawy”, towarzyszyły nam w ostatnich miesiącach każdego dnia. Chcemy uczestnikom X, jubileuszowej edycji programu z jednej strony podziękować za cierpliwość, z drugiej przeprosić ich za opóźnienie związane z ogłoszeniem listy finalistów. Wynikało ono zarówno z zawirowań, jakie zachodziły w polskim łowiectwie, jak i ze względu na oczekiwanie na dotację na realizację naszego programu.

Tak czy inaczej mamy wytypowanych uczestników akcji. Komisja konkursowa wyselekcjonowała trzydzieści najlepszych, naszym zdaniem, szkół i przedszkoli, które znalazły się w Wielkim Finale konkursu. Na co zwracali uwagę członkowie jury? Jak zwykle przede wszystkim na aktywność, na organizację lekcji przyrody tematycznie związanych z „Rokiem gęgawy”. Z drugiej strony – na najważniejsze działanie, czyli sadzenie remiz śródpolnych. Podobnie jak w poprzednich edycjach część uczestników nie poświęciła temu zadaniu zbyt wiele czasu. W wielu nadesłanych sprawozdaniach remiz prawie nie widać!

Jest to kamyczek do ogródka myśliwych i kół łowieckich, które opiekują się poszczególnymi szkołami. To my mamy możliwości organizacyjne, by tę praktyczną stronę akcji „Ożywić pola” rozwijać. Choć trzeba przyznać, że opiekunowie szkół i przedszkoli – co wynika ze sprawozdań – mocno wspierali organizowanie obserwacji w terenie i działań związanych z dokarmianiem zwierzyny.

Z nadesłanych do redakcji prac wyczytać można także inną krzepiącą informację. Uczestnicy naszej akcji otwierają się na nowe środowiska, nie zapominając oczywiście o głównym sprzymierzeńcu, czyli Lasach Państwowych. Samorządowy Ośrodek Kultury z dolnośląskiej Miękini rozwinął w „Roku gęgawy” współpracę między innymi z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego z Kowala – „weteran” naszej akcji – uzyskała z kolei istotne wsparcie ze strony i Urzędu Miasta Kowal, i Urzędu Gminy. Nowicjusz w programie, Szkoła Podstawowa nr 206 z Łodzi, znalazła z kolei sojuszników wśród pracowników naukowych Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wielokrotnie odwiedzali uczniów z ciekawymi prelekcjami i towarzyszyli im w wyprawach w teren.

I wreszcie informacja, na którą wszyscy czekają. Mamy już listę trzydziestu finalistów naszej akcji (patrz ramka). W czerwcu wyślemy do tej trzydziestki listy gratulacyjne dla nauczycieli i myśliwych, aby jeszcze w tym roku szkolnym można było cieszyć się z osiągniętego sukcesu. Wszystkich – a jest takich osób niemało – którzy pytają o konkretne miejsca w ostatecznej klasyfikacji, musimy natomiast poprosić o cierpliwość. Chcemy Wielki Finał przygotować jak najlepiej i dlatego przenosimy to wydarzenie na drugą połowę roku, mając przy okazji nadzieję na znalezienie dodatkowych sponsorów.

Czekamy na spotkanie, by podsumować ostatecznie „Rok gęgawy”, wręczyć najlepszym nagrody i omówić wspólnie z Wami działania następnej edycji programu „Ożywić pola”!

Mirosław Głogowski

czerwiec 2018

Finaliści „Roku gęgawy” (w kolejności alfabetycznej)

 1. Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Antolce
 2. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Jachowicza z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie
 3. Niepubliczne Przedszkole „Bajlandia” w Bolesławowie
 4. Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brześciu
 5. Szkoła Podstawowa w Brzózie Królewskiej
 6. Szkoła Podstawowa w Hejdyku
 7. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
 8. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
 9. Gimnazjum w Gminnym Zespole Szkół w Kozłowie
 10. Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozłowie
 11. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krzcięcicach
 12. Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej
 13. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim
 14. Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy
 15. Szkoła Podstawowa nr 206 w Łodzi
 16. Publiczne Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach
 17. Szkoła Podstawowa w Malcu
 18. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie
 19. Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini (Świetlica Wiejska Zabór Wielki i świetlica Białków)
 20. Szkoła Podstawowa „Pomnik Tysiąclecia” im. Partyzantów Ziemi Jędrzejowskiej w Piotrkowicach
 21. Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pogalewie Wielkim
 22. Publiczna Szkoła Podstawowa w Rytwianach
 23. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie
 24. Szkoła Podstawowa w Sławnie
 25. Liceum Ogólnokształcące im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie
 26. Przedszkole Miejskie im. Jana Pawła II w Stroniu Śląskim
 27. Zespół Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim
 28. Szkoła Podstawowa w Wampierzowie
 29. Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze
 30. Szkoła Podstawowa w Ziempniowie

 
v