Finał w Stroniu

Początek nowego roku był dla koordynatorów akcji „Ożywić pola” czasem dużej aktywności. W szkołach i kołach łowieckich zaangażowanych w program edukacji ekologicznej finiszowano, przygotowując sprawozdania, ale także organizując ostatnie wydarzenia związane z „Rokiem gęgawy”.

Dla przykładu Liceum Ogólnokształcące im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie zorganizowało jeszcze w styczniu specjalną konferencję popularnonaukową, powiązaną m.in. z degustacją gęsiny, a w Szkole Podstawowej w Ziempniowie odbyło się uroczyste spotkanie z prezesem mieleckiego Koła Łowieckiego „Łoś” Mieczysławem Struzikiem, który – jako koordynator akcji w okręgu rzeszowskim – wręczył dyplom i nagrodę Patrykowi Pęgielowi, laureatowi w plastycznym konkursie pod hasłem „Św. Hubert wzorem współczesnego ekologa”, którego tematem przewodnim było „Życie w remizie śródpolnej”.

Sporo pracy mieli także członkowie komitetu koordynującego program „Ożywić pola” w redakcji „Łowca Polskiego”. Nauczyciele z wielu szkół zasypywali nas pytaniami i prośbami o wydłużenie czasu nadsyłania sprawozdań z dziesiątej edycji akcji. Wyszliśmy już temu postulatowi naprzeciw – sprawozdania można nadsyłać do 10 lutego, ale ten termin jest już, podkreślamy, nieprzekraczalny. Tym bardziej że wiele osób już w styczniu dopytywało się o rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą szkołę.

Biorąc pod uwagę fakt, że w styczniu i lutym przez Polskę przechodzą kolejne terminy zimowych ferii dla młodzieży szkolnej, a także pogodę, która mogłaby utrudniać dotarcie na finał „Roku gęgawy”, podjęliśmy w „Łowcu Polskim” decyzję, by analizę sprawozdań przesunąć na luty, a ogłoszenie wyników konkursu na marzec 2018 roku, co w praktyce oznacza, że spotkamy się z laureatami dziesiątej edycji akcji „Ożywić pola” na pewno po świętach Wielkiej Nocy, czyli już w kwietniu lub na początku maja.

Na kwiecień tego roku planujemy także oficjalny start jedenastej edycji programu aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”. Nowa akcja jest już przygotowana merytorycznie i stanowi w pewnym sensie kontynuację „Roku gęgawy”. Jak zawsze jest to akcja w istocie całego Polskiego Związku Łowieckiego i liczymy na wsparcie naszej akcji przez struktury okręgowe.

Wystąpiliśmy w grudniu 2017 roku z prośbą o wsparcie programu i dotację m.in. na przygotowanie pomocy dydaktycznych dla uczniów – uczestników jedenastej edycji programu „Ożywić pola”– do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Liczymy, że tym razem wszystko potoczy się dobrze i do szkół dotrą ciekawe i kształcące przyrodniczo publikacje.

Mirosław Głogowski

luty 2018

 
v