Rzeszów o gęgawie

Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym, który – jak mówi szkolna koordynatorka „Roku gęgawy” Renata Chłanda – zachęcony pozytywnymi emocjami po nawiązaniu współpracy ze szkołą w Wampierzowie w ramach akcji „Ożywić pola” wyszedł z inicjatywą zaproszenia do wspólnego działania inne szkoły z terenu Zarządu Okręgowego PZŁ w Rzeszowie.

Tak narodziła się idea zorganizowania Okręgowego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem „Wiem wszystko o gęgawie”. Na zaproszenie z Pogwizdowa odpowiedziało aż 17 szkół! Po eliminacjach szkolnych uczniowie ze szkół podstawowych w Czerminie, Podleszanach, Czarnej Sędziszowskiej, Wampierzowie, Ziempniowie, Trzcianie (gm. Czermin), Tuszymie, Książnicach, Grzegorzówce, Futomie, Dąbrówce Wisłockiej, Mielcu (nr 1), Rzemieniu, Dobryninie, Rzędzianowicach, Dulczy Wielkiej, Bratkowicach (nr 2) oraz oczywiście Pogwizdowa spotkali się na finale, który odbył się w sali edukacyjnej NATURA 2000 Lasów Państwowych w Budach Głogowskich.

Patronat nad konkursem objął Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie, reprezentowany przez Mieczysława Struzika i Jana Banasia, a przewodniczącym komisji konkursowej był Józef Ciosek – ekspert w dziedzinie ornitologii. Ogromna wiedza uczniów wprowadziła w zdumienie wszystkich zebranych – z komisją na czele. Najlepsi w finałowej rozgrywce okazali się – zajmując pierwsze miejsce ex aequo – Wiktoria Gomulec i David Gąsiorek z Dobrynia oraz Iga Nowak i Zuzanna Hess z Pogwizdowa. Na drugim miejscu uplasowały się Wiktoria Działo i Maja Falarz – uczennice ze szkoły w Dąbrówce Wisłockiej.

Warto dodać, że podczas finału uczniowie, oprócz zmagań konkursowych, wzięli udział w zajęciach ekologicznych prowadzonych przez biologa Jana Jodłowskiego, poświęconych Europejskiej Strefie Ekologicznej NATURA 2000 wyodrębnionej na terenie gminy Głogów Małopolski. Dzięki głównemu sponsorowi nagród – Nadleśnictwu Głogów Małopolski – można było uhonorować wszystkich uczestników pięknymi nagrodami i dyplomami.

DK

listopad 2017

 
v