„Gęgawa” na finiszu

X jubileuszowa edycja akcji „Ożywić pola” weszła wraz z początkiem roku szkolnego 2017/2018 w swoją końcową fazę. Uczestnicy „Roku gęgawy” mają przed sobą, używając porównania z meczem hokeja, jeszcze trzecią tercję. Zostały trzy miesiące na realizację kolejnych zadań związanych z naszym programem, czyli działań w terenie i zajęć w szkołach.

Dla myśliwych i nauczycieli to czas na wymyślenie i przygotowanie ostatnich przedsięwzięć i niespodzianek dla uczniów (np. fascynujących wycieczek).

To, co chcielibyśmy podkreślić jako organizatorzy programu „Ożywić pola”, to fakt, że uczestnicy programu działają z rozmachem, i to niezależnie od tego, czy mamy rok szkolny czy wakacje. Dobrym przykładem jest tutaj Szkoła Podstawowa w Łęknicy. 14 sierpnia dotarła do nas informacja o kolejnych wakacyjnych działaniach. Przeczytaliśmy w niej: „O bioróżnorodności uczniowie z ZSP w Łęknicy wiedzą już sporo. Przyszedł czas na praktyczne zastosowanie wiedzy. Wspólnie z leśnikami oraz myśliwymi z koła »Cietrzew« z Warszawy dzieci postanowiły założoną (wcześniej) remizę wzbogacić o miejsce bytowania dla gadów i płazów. Początkowe prace już za nami – pierwsze kamienie dotarły na miejsce”.

W czasie wakacji otrzymaliśmy też kilka relacji z działań podejmowanych w ostatnich dniach czerwca. W maleńkim Bolesławowie koło ze Stronia Śląskiego w tamtejszym przedszkolu „Bajlandia” przeprowadziło specjalne zajęcia poświęcone wodzie i jej znaczeniu dla środowiska. „Przedszkolaki odkryły – mogliśmy przeczytać w relacji z Sudetów – że można pokazać, jak spada płatek śniegu, jak płynie i szumi strumyk, jak cicho jest nad stawem i to, że woda jest również w herbacie, soku, zupie i że jest niezbędna do życia wszystkim żywym organizmom”.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej 206 w Łodzi w Ośrodku Hodowli Zwierzyny PZŁ „Gradów” w Wikcinku poznawały polne kuraki

Dzieci ze Szkoły Podstawowej 206 w Łodzi pojechały z kolei 12 czerwca na ostatnią w minionym roku szkolnym wycieczkę – w ramach programu „Ożywić pola” – do Ośrodka Hodowli Zwierzyny PZŁ „Gradów” w Wikcinku. Bogumiła Wolszczak, szkolny koordynator akcji, napisała do nas potem: „Oglądaliśmy piękne okazy poroża jelenia, kozła i łopaty daniela, a także okazały medalion odyńca. Podziwialiśmy także eksponaty ptaków. Następnie mieliśmy możliwość zapoznania się ze zwierzętami, które są w ośrodku hodowane – oglądaliśmy z bliska i nawet głaskaliśmy bażanty. Największe wrażenie zrobiła jednak na dzieciakach zagroda dzików”.

W Bolesławowie w Sudetach w przedszkolu „Bajlandia” odbyły się specjalne zajęcia poświęcone wodzie i jej znaczeniu dla środowiska

To tylko kilka przykładów pokazujących, że finisz „Roku gęgawy” jest bogaty w wydarzenia. Tym bardziej że kolejne szkoły zgłaszają chęć dołączenia do dziesiątej edycji. Ostatnio sygnał taki otrzymaliśmy od kierownictwa Szkoły Podstawowej im. prof. Kazimierza Sucheckiego w Wylewie, w gminie Sieniawa.
Powoli przymierzamy się do podsumowania kolejnej edycji programu. Zakładając, że w grudniu docierałyby do nas sprawozdania z akcji, a na początku 2018 roku ogłosilibyśmy wyniki konkursu na najbardziej aktywne szkoły w dziesiątej edycji programu „Ożywić pola”, to gala odbędzie się prawdopodobnie na wiosnę. O szczegółach będziemy informować nauczycieli i myśliwych w kolejnych numerach „Łowca Polskiego”.

Mirosław Głogowski
ogólnopolski koordynator
programu „Ożywić pola”

wrzesień 2017

 
v