Piknik dla gęgawy

W wielkopolskiej gminie Kiszkowo od trzech lat odbywają się pikniki myśliwskie, będące wspólnym przedsięwzięciem Koła Łowieckiego nr 60 „Sokół” z Kiszkowa, szkół podstawowych w Łagiewnikach Kościelnych i w Sławnie oraz Urzędu Gminy w Kiszkowie. Pierwsze dwie edycje tej imprezy odbyły się w Łagiewnikach Kościelnych, a tegoroczna po raz pierwszy w Sławnie.

Warto podkreślić, że organizatorzy pikniku – zarówno obie szkoły, jak i Koło Łowieckie „Sokół” – od kilku lat biorą udział w konkursie „Ożywić pola”. Z jednej strony impreza jest podsumowaniem dotychczasowych działań w obecnej edycji, z drugiej – okazją do pokazania wykonanych działań mieszkańcom Gminy Kiszkowo oraz wszystkim zainteresowanym, którzy zdecydowali sią na odwiedzenie pikniku.

Obecna edycja „Ożywić pola” jest „Rokiem gęgawy” i podczas pikniku nie mogło zabraknąć akcentów związanych z tym gatunkiem. Sama scena udekorowana była jak staw. W szuwarach zbudowanych z trzciny były oczywiście gęgawy. Wokół sceny ulokowano ekspozycje szkół, gdzie można było oglądać zdjęcia z akcji sadzenia remiz, zajęć terenowych, konkursów oraz prezentowano najróżniejsze prace plastyczne, których głównym tematem była jedyna lęgowa gęś w Polsce.

Impreza stanowi podsumowanie dotychczasowych działań w programie „Ożywić pola”, z drugiej – jest okazją do zaprezentowania rezultatów mieszkańcom gminy Kiszkowo

Obie szkoły przygotowały bardzo ciekawe programy artystyczne. Występowali soliści oraz chóry. Dominowały piosenki o tematyce łowieckiej i ornitologicznej. Wszyscy – łącznie z publicznością – odśpiewali „Hymn o gęgawie” napisany przez uczniów ze Sławna.

Uczestnicy pikniku obejrzeli również pokaz wabienia jeleni, któremu towarzyszyła pogadanka myśliwego Przemysława Różaka o młodych i starych bykach, samotnych i stadnych, i generalnie o tym pięknym gatunku. Na scenie zademonstrowano też odgłosy bekowiska danieli oraz odgłosy wabienia dzików oraz lisa. Nie mogło zabraknąć sokolników, którzy przybyli z samicą jastrzębia gołębiarza i rarogiem, oraz myśliwych, którzy przygotowali pokaz psów myśliwskich.

Muzykę na najwyższym poziomie zaprezentował publiczności zespół muzyki myśliwskiej „Babrzysko” działający przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu. Można było obejrzeć wystawę łowiecką myśliwych z „Sokoła”, gdzie największą ciekawostką była kolekcja myłkusów kozłów, medaliony dzików oraz potężne rosochy łosia.

Kolejne stoisko poświęcono edukacji przyrodniczej. Najmłodsi mogli układać megapuzzle sarny, daniela i jelenia, uczyć się rozpoznawania tropów, poznawać zwierzęta i ptaki leśne oraz grać w gry planszowe o tematyce ekologicznej.

Zakończeniem części oficjalnej było tradycyjne losowanie nagród w loterii fantowej. A potem rozpoczęła się zabawa taneczna, która potrwała do późnych godzin nocnych.

(IO)

czerwiec 2017

 
v