Gęgawy w Łodzi

Szkoła Podstawowa nr 26 w Łodzi jest, co prawda, nowicjuszem w programie „Ożywić pola”, ale widać od samego początku zaangażowanie zarówno myśliwych z Koła Łowieckiego „Odyniec” z Grotnik, jak i szkolnej koordynatorki Bogumiły Wolszczak. Szkoła zdążyła już m.in. rozstrzygnąć konkurs plastyczno-techniczny „Jesienne drzewo”, a jej uczniowie uczestniczyli pod koniec ubiegłego roku w zajęciach terenowych w lesie, gdzie zadaniem była pomoc myśliwym w akcji dokarmiania zwierząt.

Przy tej okazji myśliwi przypomnieli dzieciom podstawowe zasady dotyczące właściwego zachowania w lesie i opowiedzieli, jakimi przesłankami kierują się myśliwi, dokarmiając zwierzęta leśne. Uczniowie z łódzkiej podstawówki napełniali paśniki świeżym sianem i uzupełniali sól w lizawkach.

Uczniów klasy III klasy odwiedzili również doktoranci Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, pracownicy naukowi Kamila Gach i Maciej Kamiński. Opowiedzieli uczniom o swojej pracy oraz wyświetlili prezentację multimedialną: „Dlaczego ornitolodzy obrączkują ptaki?”, z której młodzież dowiedziała się m.in., w jaki sposób łapie się ptaki do obrączkowania, aby nie zrobić im krzywdy, oraz w jakim celu się to w ogóle robi.

W ostatnim dniu stycznia tego roku uczniów łódzkiej szkoły odwiedziła Katarzyna Bryszewska, leśnik z Nadleśnictwa Grotniki. Tematem spotkania były zwierzęta leśne spędzające zimę w naszym kraju. Dzieci odbijały pieczątki z sylwetkami różnych zwierząt leśnych oraz ich tropami. Ich zadaniem było następnie odgadnięcie, jakie to zwierzę i dopasowanie pożywienia, którym się żywi. Uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawych informacji, m.in. o tym, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do trudnych zimowych warunków.

PB

marzec 2017

 
v