Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

„Rok bażanta” w Leśnicach

Szkoła Podstawowa w Leśnicach startuje w programie „Ożywić pola” dopiero po raz drugi. Zapału jednak ani uczniom, ani nauczycielom, ani myśliwym z Koła Łowieckiego „Głuszec” z Lęborka nie brakuje. Szkoła wystartowała w akcji już 21 marca 2015 roku, a więc tuż po ogłoszeniu „Roku bażanta”, od wycieczki do Nadleśnictwa Cewice, do tamtejszej ścieżki edukacyjnej.

Uczniowie dotarli też do starego dębu o imieniu „Świętopełk”, a od miejscowego nadleśniczego Piotra Mądrzaka dowiedzieli się wiele o warunkach bytowania ptaków i ssaków okolicznych pól i lasów.

Swoją drugą – bo pierwsza powstała w „Roku trznadla” – remizę śródpolną, w miejscu pośród lasów i pól, gdzie również znajduje się duże oczko wodne, uczniowie z Leśnic założyli późną jesienią ubiegłego roku. Sadzonki otrzymali z Nadleśnictwa Wejherowo. W podzięce szkoła pomagała leśnikom przy sadzeniu lasu.

Wiosną tego roku Szkolny Klub Wolontariusza z Leśnic napisał projekt grantowy w ramach programu AKUMULATOR SPOŁECZNY pod nazwą – uwaga! – „Ożywić pola 2015–2016 – Rok bażanta – Przywrócić śpiew wios­ny”. W ramach tego projektu uczniowie z Leśnic założyli kolejną remizę śródpolną i zorganizowali plenerową wystawę prac plastycznych pod hasłem „Bażant – mieszkaniec pól i lasów”.

Szkoła w Leśnicach nawiązała też partnerską współpracę z innymi placówkami ze swojego terenu. Aby podzielić się swoją wiedzą, leśniccy uczniowie zaprosili na spotkanie uczniów z klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 8 z Lęborka oraz dzieci z Przedszkola nr 10 w Lęborku. W Uroczysku Dretowo zostały przeprowadzone specjalne zajęcia o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i łowieckiej. Spotkanie tak spodobało się przedszkolakom i ich wychowawcom, że już zadecydowali, iż w kolejnej edycji dołączają do programu „Ożywić pola” pod patronatem KŁ „Głuszec”.

(kf)

czerwiec 2016