Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Latarki dla Kozłowa

Gimnazjum i Szkoła Podstawowa nr 1 w podmiechowskim Kozłowie miały w pierwszych dniach kwietnia prawdziwy powód do radości, ale także satysfakcji z dobrze realizowanego udziału w programie „Ożywić pola. Rok bażanta”.

8 kwietnia odwiedzili tę miejscowość i tamtejszą społeczność szkolną dziennikarze „Łowca Polskiego”, a także Jerzy Konecki, przedstawiciel firmy Led Lenser na Polskę, jednego z największych na świecie producentów latarek ledowych i równocześnie jednego ze sponsorów dziewiątej edycji programu „Ożywić pola”.

Przypomnijmy, że Led Lenser w sumie ufunduje nagrody dla uczniów trzech najlepszych szkół w konkursie oraz 40 myśliwych koordynatorów akcji. Młodzi ludzie ze szkół, które zwyciężą w tej edycji, otrzymają po 20 latarek typu Led Lenser P3 BM. Myśliwi natomiast nagrodzeni zostaną latarkami typu Led Lenser P5.2 i Led Lenser TT.

Dlaczego w takim składzie pojawiliśmy się akurat w Kozłowie? Przez cały czas trwania konkursu redakcja monitoruje, co dzieje się w poszczególnych szkołach – stąd odwiedziny od czasu do czasu kolejnych placówek, a także zachęcanie nauczycieli i myśliwych, by pisali do nas o tym, co dzieje się w konkretnych miejscach, jakie nowe i ciekawe pomysły się pojawiają. Dlatego też niemal co miesiąc na łamach naszego miesięcznika publikujemy krótkie teksty opisujące działania w wybranych szkołach.

Tymczasem firma Led Lenser – niezależnie od już przekazanych nam i czekających w magazynie „Łowca Polskiego” na finał konkursu stu latarek – zaproponowała, że uhonoruje, jeszcze w trakcie trwania programu, uczniów z kilku szkół w Polsce, które działają i mają ciekawe pomysły. Uznaliśmy, że inicjatywa Led Lensera to dobry pomysł, by z jednej strony dać młodym uczestnikom naszego konkursu dodatkową motywację, z drugiej zaś, by zaakcentować sens i wartość podtrzymywania kontaktów z redakcją przez cały czas trwania akcji, a nie tylko przy okazji przesłania nam – uwaga: do 27 maja! – sprawozdania końcowego.

Wybór Kozłowa jako pierwszego miejsca do spotkania Led Lensera z młodzieżą nie był specjalnie trudny. Tamtejsza podstawówka od lat znajduje się wśród laureatów kolejnych edycji „Ożywić pola”, ma ambitne pomysły i inicjatywy, jak choćby tegoroczny międzyszkolny konkurs literacki pod hasłem „Poetycko o bażancie”, świetnie przeprowadzony przez tamtejsze nauczycielki: Wiesławę Dowolską i Marię Lesiak.

Gimnazjum z kolei zaskoczyło wielością i różnorodnością działań, niezwykłą jak na szkołę, która jest nowicjuszem w programie „Ożywić pola”. Dość powiedzieć, że uczniowie z tej placówki, gdzie koordynatorem z ramienia szkoły jest Agnieszka Kalemba, właściwie w każdym tygodniu trwania akcji realizowali w terenie i podczas zajęć lekcyjnych rozmaite działania związane z ochroną środowiska i odnoszące się do zadań „Roku bażanta”, gdzie – przypomnijmy – specjalne znaczenie mają także działania związane z odzyskiem odpadów.

Odwiedziliśmy więc Kozłów, by na wspólnym spotkaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Kozłowie, po pierwsze, podziękować młodzieży i opiekunom za udane działania i po drugie, wręczyć uczniom gimnazjum, w imieniu firmy Led Lenser, specjalne, profesjonalne latarki P7.2 – jako nagrodę i zachętę do dalszej pracy.

Warto zaakcentować, że w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz koła „Leśnik” z Krakowa, a także koordynator akcji Zbigniew Skowronek. Uroczyste wręczenie latarek Lede Lensera i – po 15 sztuk dla uczniów podstawówki, i gimnazjum – koszulek akcji „Ożywić pola” odbywało się pod sztandarem koła „Leśnik”, co podkreślało udział myśliwych i Polskiego Związku Łowieckiego w naszej akcji.

Podczas uroczystości Jerzy Konecki, przedstawiciel firmy Led Lenser na Polskę, w swoim wystąpieniu obiecał, że latarki trafią w ramach tej inicjatywy także do następnych szkół w kraju, o czym także poinformujemy na łamach „Łowca Polskiego”.

Bartosz Głębocki

maj 2016