Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Koszulki do szkół

Dobra wiadomość dla wszystkich uczestników programu „Ożywić pola”, a przede wszystkim dla dzieci, nauczycieli i myśliwych, którzy najwcześniej zgłosili swoje szkoły do dziewiątej edycji. Przybywa sponsorów tegorocznej akcji. Do Fundacji Ochrony Głuszca, firmy KOBA i producenta latarek Led Lenser dołączyło właśnie kolejne przedsiębiorstwo, które doceniło wartości edukacyjne i przyrodnicze naszego programu.

Nowym sponsorem „Roku bażanta” będzie firma DSS Recykling z Dąbrowy Górniczej, jeden z największych odbiorców odpadów szklanych w Polsce, od lat zaangażowana w przetwarzanie pozyskanego szkła w rozmaite produkty, używane m.in. w budownictwie. Prezes DSS Recykling Rafał Pękala od dawna wspiera wiele działań proekologicznych, przede wszystkim na swoim terenie, a teraz – także dzięki temu, że jako myśliwy wie sporo o naszym programie – uznał, że warto wesprzeć wspólne wysiłki myśliwych, nauczycieli i młodzieży szkolnej dla odtwarzania naturalnego środowiska przyrodniczego.

Udział DSS Recykling w naszym programie łączy się pośrednio z faktem, że już od dwóch edycji jednym ze sponsorów programu jest firma KOBA Organizacja Odzysku Opakowań SA z Krakowa, także związana z recyklingiem, promująca np. akcje zbiórki zużytych baterii czy zbiórki makulatury. To dlatego w regulaminie tegorocznego konkursu znalazł się zapis o podnoszeniu stanu świadomości ekologicznej dotyczący informowania o prawidłowym postępowaniu z odpadami.

Jak będzie wyglądać wsparcie DSS Recykling dla „Ożywić pola”? Niektórzy na pewno pamiętają, że przed kilku laty, m.in. w „Roku zająca”, do szkół, które najwcześniej zgłosiły się do tamtych edycji, wysyłaliśmy pamiątkowe koszulki z logo akcji. I właśnie DSS Recykling będzie sponsorem takich koszulek w „Roku bażanta”. Do najbardziej aktywnych w naszej akcji uczniów z pierwszych kilkudziesięciu szkół, które wypełniły formularze zgłoszeniowe, dotrą w tym roku szkolnym takie właśnie prezenty, będące na pewno miłą pamiątką.

Jako organizator konkursu z kolei wierzymy, że otrzymany jeszcze w trakcie trwania dziewiątej edycji prezent zachęci szkoły do zdwojenia wysiłków na finiszu. Przed szkołami i kołami łowieckimi wiosna, podczas której wiele jeszcze można zrobić dla dobra przyrody i dla zdobycia dobrego miejsca w konkursie.

Nadal też czekamy na zgłoszenia ze szkół, które chcą się do programu „Ożywić pola” przyłączyć. Tych – a wiemy, że są tacy – którzy trochę wystraszyli się warunku w tegorocznym regulaminie, mówiącego, by szkoły zakładały strony internetowe akcji, chcemy też przy okazji uspokoić. Jeśli jakaś szkoła nie będzie takiej strony miała, a przyśle nam sprawozdanie i wykaże, że aktywnie działała w „Roku bażanta”, na pewno o niej nie zapomnimy w klasyfikacji tegorocznego konkursu i docenimy wysiłek i młodzieży, i dorosłych.

Mirosław Głogowski
ogólnopolski koordynator programu
„Ożywić pola. Rok bażanta”

marzec 2016