Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Bażanty w Kokoszkowach

Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kokoszkowach od pierwszej edycji biorą udział w programie „Ożywić pola”. Także w „Roku bażanta” młodzież z tego terenu realizuje zadania tegorocznej edycji, we współpracy z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Knieja” z Gdańska.

Bażantów w okolicach Kokoszkowych jest akurat niewiele, ale to nie przeszkadza w poznawaniu biologii i zwyczajów tego pięknego kuraka. Aby uczniowie lepiej poznali bohatera dziewiątej edycji, myśliwi kilkakrotnie zapraszali młodzież do swojego obwodu nr 22, gdzie funkcjonuje woliera adaptacyjna dla bażantów. Dzięki staraniom nauczyciela koordynatora akcji Dariusza Gollusa dzieci miały możliwość samodzielnego przeprowadzenia akcji wsiedlania kilkunastu ptaków.

Niedaleko swojej szkoły, w pasie remizy śródpolnej, uczniowie zbudowali dwa podsypy, do których regularnie wykładane jest ziarno i poślad zbożowy. Z obserwacji wynika, że oprócz bażantów korzystają z nich również kuropatwy. Wokół szkoły dzieci rozwieszały też karmę dla ptaków otrzymaną z Nadleśnictwa w Starogardzie Gdańskim oraz wysypywały do karmników ziarno przyniesione z domów.

Co roku uczniowie kokoszkowskiej szkoły biorą udział w akcji zbierania karmy dla zwierząt na zimę pod nazwą „Żołędzie dla zwierzaka”. Ostatniej jesieni zebrano łącznie 2054 kilogramów kasztanów i żołędzi. Rekordzistami w tej akcji zostali uczniowie kokoszkowskiej podstawówki: Paulina Waśniewska (zebrała 330 kg), Wojtek Detlaf (130 kg) i Gracjana Waśniewska (115 kg).

Uczniowie gimnazjum w Kokoszkowach już tradycyjnie budują budki lęgowe. W dziewiątej edycji programu „Ożywić pola” powstały 32 budki, które w lutym zostały rozwieszone w okolicznych lasach. Dzięki przychylności Nadleśnictwa w Starogardzie Gdańskim, wspomagającego działania uczniów z Kokoszkowych, młodzież regularnie monitoruje zasiedlenia budek – obserwacje z lat poprzednich wskazują, że ponad 90 proc. zajmowanych jest już w pierwszym roku po powieszeniu.

(DG)

marzec 2016