Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Kozłów na szóstkę

O koło 500 drzew i prawie 1000 krzewów posadziły 11 kwietnia w istniejących już śródpolnych remizach na inaugurację „Roku bażanta” szkoły z Antolki, Kozłowa (podstawówka i gimnazjum), Pstroszyc i Przybysławic. Jako nowość, wcześniej niewystępującą w tych użytkach ekologicznych, dzieci wspólnie z myśliwymi sadziły m.in. ałyczę, rokitnik, pigwę i derenie. Przy ognisku i pieczeniu kiełbasek uczniowie tradycyjnie zadawali mnóstwo pytań związanych z łowiectwem.

I właśnie 28 maja br. w Szkole Podstawowej w Kozłowie odbył się finał tegorocznego międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Ekologiczno-Przyrodniczej w Ogólnopolskim Programie Aktywnej Edukacji „Ożywić pola. Rok bażanta”. W eliminacjach uczestniczyły wszystkie 6 szkół współpracujących z Kołem Łowieckim „Leśnik” z Krakowa, a więc podstawówki z Antolki, Pstroszyc, Kozłowa, Społeczna Szkoła Podstawowa w Przybysławicach, szkoła nr 2 w Miechowie oraz Gimnazjum w Kozłowie. Łącznie było to ponad 1000 uczniów, z których na poziomie etapów szkolnych została wyłoniona finałowa czołówka – 34 osoby.

Ci najlepsi z najlepszych odpowiadali na 213 pytań z zakresu ekologii i łowiectwa, przy czym część z pytań pochodziła bezpośrednio z testów dla kandydatów na członków PZŁ. W tegorocznej edycji uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 227 punktów, a zwyciężczyni Karolina Podsiadło, uczennica gimnazjum w Kozłowie, zdobyła ich aż 219! Drugie miejsce w konkursie zajął Kamil Dowolski, również z gimnazjum w Kozłowie, a trzecim miejscem podzielili się Weronika Chudzińska ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie i Dominika Smagór ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Przybysławicach.

Czworo najlepszych uczniów otrzymało w nagrodę tablety, natomiast wszyscy finaliści – piłki do „siatki” i „nogi”.

(mr)

lipiec 2015