Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Ptasie budki w Hejdyku

Jeszcze jesienią 2014 roku uczniowie szkoły z mazurskiego Hejdyka pod Szczytnem brali udział w zakładaniu remizy śródpolnej dla ptaków. W ten sposób zrealizowane zostało zadanie, o którym mówiło się od początku działań szkoły w ramach ogólnopolskiego programu „Ożywić pola”, a więc od sześciu z górą lat.

Wiosną, już w „Roku bażanta”, uczniowie i nauczyciele z Hejdyka postanowili kontynuować zaplanowane prace, mające tworzyć jak najlepsze warunki bytowe dla zwierząt zamieszkujących remizy śródpolne. Pierwszą z takich prac było zawieszenie budek lęgowych dla ptaków. Z pomocą przyszli jak zwykle nasi zaprzyjaźnieni leśnicy, którzy pomogli zdobyć budki, przede wszystkim podleśniczy Robert Grzywiński z Leśnictwa Turośl i myśliwy koordynator Robert Wałuszko.

Łącznie uczniowie zawiesili 12 budek lęgowych. Teraz będą obserwować i sprawdzać, czy ptaki je zauważą i zasiedlą. Jesienią dzieci z Hejdyka sprawdzą stan zasiedlenia budek w remizie – tak jak to robią z budkami lęgowymi w ostoi dla dziuplaków założonej w pobliskim lesie.

(mr)

czerwiec 2015