Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Trznadel w Trzcianie

Tego jeszcze w akcji „Ożywić pola” nie było. Finiszując w „Roku trznadla”, Zespół Szkół w podrzeszowskiej Trzcianie wydał… książkę pod wymownym tytułem Trznadel w trzciańskich remizach śródpolnych. Znamienny jest też podtytuł tej publikacji, który brzmi: Wyniki projektu badawczego realizowanego w ramach programu edukacyjnego „Ożywić pola. Rok trznadla”.

Niewielka, ale fachowo przygotowana książka cieszy oko ciekawą szatą graficzną i wyraźnie widocznym wysiłkiem redaktorów: Małgorzaty Kurzei i Moniki Wołowiec, owocującym przejrzystym układem treści i precyzyjnym przedstawieniem etapów pracy trzciańskich uczniów w ramach akcji „Ożywić pola”.

Książka, rozpoczynająca się od rozdziału prezentującego cztery remizy śródpolne, którymi opiekuje sie Zespół Szkół z Trzciany, a następnie opisująca kolejne kontrole i obserwacje życia przyrodniczego w remizach, kończy się – jak każda praca o charakterze badawczym – wnioskami, z których warto – bo publikacja wiąże się z „Rokiem trznadla” – zacytować konstatację, że prowadzone przez uczniów z Trzciany obserwacje „ukazują ważną rolę odpoczynkową remiz dla wielu ptaków różnych środowisk w okresie wiosennych powrotów z zimowisk”. Trudno o lepsze potwierdzenie edukacyjnej roli programu „Ożywić pola”, który w praktycznych obserwacjach uzmysławia młodym ludziom, po co zakładamy i pielęgnujemy remizy śródpolne.

Warto dodać też, że Trznadel w trzciańskich remizach śródpolnych wyrasta z szerszego nurtu zamiłowania społeczności Trzciany do obserwacji przyrodniczych, w których wiodącą rolę odgrywa współpracujący z młodzieżą w akcji „Ożywić pola” ornitolog Józef Ciosek, współautor m.in. pięknej i obszernej monografii Osobliwości przyrodnicze torfowisk w dolinie rzeki Mrowli.

mg

styczeń 2015