Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Iłów w Gradowie

Uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie pojechali 19 września br. na wycieczkę do Ośrodka Hodowli Zwierzyny PZŁ w Gradowie. Zwiedzanie obiektu było jednym z wielu zaplanowanych przedsięwzięć związanych z realizacją ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Ożywić pola. Rok trznadla”.

Oto relacja jednego z uczniów klasy VB z Iłowa z tego wydarzenia: „Do Gradowa dojechaliśmy około godziny 10.00. Naszym oczom ukazał się piękny dwór otoczony stawami. Przed dworem znajduje się owalny podjazd z klombem otoczonym żywopłotem. Z tyłu budynku zieleniła się łąka. Pozostałą część parku porastają krzewy i drzewa liściaste. Po parku oprowadziła nas pani, która sprawuje pieczę nad ośrodkiem.

Oglądaliśmy zające szaraki w liczbie około 100 par. Potem widzieliśmy bażanty na wybiegach. Ptaki były ogrodzone siatką, aby zabezpieczyć zwierzęta przed ucieczką. Tych niezwykłych ptaków było około 5000 sztuk. Mogliśmy je zobaczyć z bliska. Okazało się, że mają one obcięte dzioby, ponieważ bażanty w dużej liczbie toczą między sobą walki. Oprócz bażantów i zajęcy widzieliśmy dziki, których było siedem sztuk. Po obejrzeniu hodowli i parku weszliśmy do dworu. W środku na ścianach wisiały poroża, wypchane ptaki i głowa dzika. Pani opowiadała nam różne ciekawostki o spreparowanych zwierzętach. Najbardziej podobały mi się wielkie poroża jelenia. Na zakończenie wycieczki biesiadowaliśmy przy ognisku i piekliśmy kiełbaski. Była to wspaniała integracja klasowa połączona z lekcją przyrody”.

Taka relacja to najlepszy dowód, że wycieczka do Gradowa była i ciekawa, i pouczająca, i pamiętna.

mig

listopad 2014