Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Miechowskie z „Leśnikiem”

Koło Łowieckie „Leśnik” z Krakowa od lat stara się rozwijać współpracę ze szkołami powiatu miechowskiego, gdzie znajdują się jego łowiska. Od wielu edycji koordynator z „Leśnika”, Zbigniew Skowronek, prowadzi też w naszej akcji „Ożywić pola” kolejne szkoły, bijąc w „Roku trznadla” własny rekord i opiekując się aż sześcioma placówkami oświatowymi, a mianowicie szkołami podstawowymi w Antolce, Kozłowie, Pstroszycach, Przybysławicach i Miechowie oraz gimnazjum w Kozłowie.

Finiszując w „Roku trznadla”, Zbigniew Skowronek zorganizował z tymi szkołami akcję zbiórki kasztanów, żołędzi i kukurydzy. Wzięło w niej udział ponad 150 osób, dzieci i młodzieży, myśliwych oraz leśników, przy czym ze względów logistycznych konieczne okazało się ograniczenie liczby uczestników tego działania.

Zebrane kukurydza oraz kasztany zostaną przeznaczone na zimowe dokarmianie zwierzyny, natomiast żołędzie zostały przekazane do szkółki, gdzie przygotowane będą z nich sadzonki dębów. Przy okazji leśniczy Łukasz Michniewski opowiedział dzieciom, jak wygląda droga od żołędzia do sadzonki, jakim procesom poddawane są żołędzie, aby mogły z nich wyrosnąć piękne drzewa.

W trakcie trwania akcji myśliwi pokazywali dzieciom tropy zwierząt oraz inne ślady bytowania zwierzyny w lesie. A po wspólnej pracy dzieci spotkały się przy ognisku, gdzie zostały poczęstowane gorącą grochówką, po czym piekły dla siebie kiełbaski, a na koniec każdy uczeń otrzymał na deser czekoladę.

MG

listopad 2014