Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Człuchów śpiewa

Startująca już po raz drugi w programie „Ożywić pola” Szkoła Podstawowa nr 1 im. Przyjaciół Ziemi z Człuchowa konsekwentnie wyróżnia się w ósmej edycji naszej akcji nowymi oryginalnymi pomysłami i dużą aktywnością. 25 kwietnia tego roku nauczyciele z tej placówki, we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Człuchowie, zorganizowali dziecięcy Festiwal Piosenki Ekologicznej „Zielony Słowik”.

Sala widowiskowa człuchowskiego Miejskiego Domu Kultury pękała tego dnia w szwach, a na scenie wystąpiło łącznie aż 170 uczniów z kilkunastu placówek oświatowych z terenu gminy. 40 solistów i 26 zespołów wokalnych wykonało łącznie 66 piosenek związanych z ochroną przyrody i potrzebą ratowania środowiska naturalnego. Nie zabrakło podczas festiwalu bezpośrednich odniesień do „Roku trznadla”, a prawdziwą furorę zrobiła piosenka „Trznadel”, ze słowami ucznia klasy piątej z człuchowskiej „Jedynki” Wojciecha Bruskiego i muzyką nauczycielki Janiny Młodożeniec, wykonana przez szkolny zespół „Forte”.

Wojciech Bruski za tekst do piosenki „Trznadel” został także zwycięzcą konkursu literackiego „Strofy o trznadlu”, jaki wiosną tego roku zorganizowano w człuchowskiej „Jedynce” w ramach akcji „Ożywić pola”. Plon tego konkursu – 36 najlepszych wierszy, ilustrowanych przez samych autorów – zaprezentowano w specjalnie wydanym po konkursie tomiku poezji.

W organizację festiwalu i zapewnienie nagród dla najlepszych artystów zaangażowało się także Koło Łowieckie „Darz Bór” z Człuchowa, którego członek, Zbigniew Śmiechowski, jest łowieckim koordynatorem akcji w Szkole Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi.

Warto dodać, że uczestnicy imprezy mieli okazję obejrzeć wystawę „Wszystko o trznadlu” i poznać lepiej zwyczaje i historię tego ptaszka, symbolu ósmej edycji akcji „Ożywić pola”.

(bg)

wrzesień 2014