Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Harmonogram jesieni

Ósma edycja programu praktycznej edukacji ekologicznej „Ożywić pola 2013/2014. Rok trznadla” potrwa jeszcze niecałe trzy miesiące. W tym czasie szkoły i myśliwi mają możliwość przeprowadzenia jeszcze wielu akcji i przygotowania sprawozdań końcowych do połowy listopada.

Trznadel wychodzi na ostatnią prostą – można powiedzieć kolokwialnie. Po dwunastu miesiącach akcji „Ożywić pola. Rok trznadla” (z dwumiesięczną przerwą na wakacje szkolne) myśliwi i uczestniczące w programie „Łowca Polskiego” szkoły mają teraz okazję na prawdziwy finisz. Tak jak zapowiadaliśmy to w numerze majowym naszego miesięcznika, ósma edycja akcji „Ożywić pola” potrwa do końca jesieni.

Precyzyjnie rzecz ujmując, harmonogram na najbliższe miesiące dla uczestników naszej akcji jest następujący: we wrześniu i w październiku jest jeszcze czas na ewentualne nowe nasadzenia, pielęgnację istniejących remiz, obserwacje w terenie i rozliczne zajęcia szkolne, nie wyłączając konkursów, a nawet festiwali, jak przedstawiany w bieżącym numerze dziecięcy Festiwal Piosenki Ekologicznej „Zielony Słowik” (brawo za pomysł i wykonanie!).

W listopadzie będzie już głównie czas na przygotowanie sprawozdań końcowych. Przy okazji ważne przypomnienie – nauczyciele (bo to oni głównie zajmują się tym niełatwym zadaniem) powinni pamiętać, by w sprawozdaniach nie ograniczać się do podania podstawowych informacji, ale dokumentować poszczególne wydarzenia zdjęciami, filmikami lub relacjami z lokalnej prasy. To bardzo pomaga komisji konkursowej w ocenie jakości pracy konkretnej szkoły.

Na sprawozdania czekamy w redakcji „Łowca Polskiego” do połowy listopada. Chcielibyśmy, aby komisja konkursowa uporała się z oceną i klasyfikacją nadesłanych prac najpóźniej do końca listopada – tak aby już w grudniu odbył się finał naszej akcji lub… finały regionalne, jak było to dwa lata temu.

Ekipa „Łowca Polskiego” cały czas prowadzi też rozmowy z potencjalnymi sponsorami akcji. Jesteśmy już na finiszu rozmów z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, które w ten sposób już po raz trzeci wsparłyby projekt „Ożywić pola”. Na początek września wyznaczone są kolejne negocjacje z nowymi przedsiębiorstwami. Pozwoli to nam na przygotowanie ciekawych nagród dla finalistów konkursu, zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz myśliwych koordynatorów z ramienia kół łowieckich.

Zachęcamy zatem do mocnego zaangażowania się w końcówkę „Roku trznadla”, z pożytkiem dla samej akcji i dla przyrody, ale też po to, by po emocjonującym finiszu przedrzeć się do grona laureatów ósmej edycji konkursu „Ożywić pola”.

Mirosław Głogowski
ogólnopolski koordynator akcji „Ożywić pola”

wrzesień 2014