Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Stronie podgląda ptaki

W gorących dniach czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim mieli okazję do spotkania, także w terenie, z ornitologiem Krzysztofem Paszkowskim, autorem między innymi profesjonalnych nagrań śpiewów ptaków, umieszczonych na płycie pod tytułem „Skrzydlaci mistrzowie belcanta”.

Wcześnie rano uczniowie wybrali się na wycieczkę po łąkach wokół zalewu w Starej Morawie

Uczniowie klasy V podstawówki ze Stronia Śląskiego wybrali się z Krzysztofem Paszkowskim wcześnie rano na wycieczkę po łąkach wokół zalewu w Starej Morawie, gdzie mieli okazję usłyszeć, a chwilami i zobaczyć „śpiewaków”, o których istnieniu w tym terenie wielu z nich nawet nie myślało. Wśród ptaków, których dzieci słuchały w naturze, były: szczygieł, potrzeszcz, wilga, pokrzewka, drozd śpiewak, kukułka, mewa śmieszka, zięba, sikorki modra i bogatka, wróbel, skowronek polny, a także – szczęśliwie – sam trznadel, bohater ósmej edycji akcji „Ożywić pola”. Najcenniejszym podglądanym ptakiem okazała się jednak dziwonia, mały ptaszek przylatujący do Polski pod koniec maja z Indii.

Ciekawe dla uczniów były obserwacje jaskółek: dymówek, brzegówek, oknówek i czarnych jak smoła (często mylonych z jaskółkami) jeżyków.

Najcenniejszym podglądanym ptakiem okazała się dziwonia

Także w czerwcu miała miejsce ornitologiczna wycieczka uczniów Zespołu Szkół Samorządowych na podstrońskie łąki na Krowiarkach. Dzieci wędrowały przez ponadmetrowe trawy. Tu także spotkaniom z ptakami nie było końca. Trznadle uciekały młodzieży dosłownie spod nóg, skowronek polny wyśpiewał poranne powitanie, a swoje koncerty dały też kosy i szpaki.

Wśród najczęściej słyszanych ptaków były skowronki

Krzysztof Paszkowski, razem z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Śnieżnik”, odwiedził też maluchów z przedszkoli w Stroniu Śląskim i Bajlandii w Bolesławowie, gdzie prezentowane były śpiewy najpopularniejszych polskich ptaków i ich zdjęcia.

(JB)

sierpień 2014