Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Wampierzów z trznadlem

O nowej edycji programu „Ożywić pola. Rok trznadla” uczniowie Szkoły Podstawowej w Wampierzowie zostali poinformowani w czasie ubiegłorocznej jesiennej wycieczki. Zaraz potem, korzystając z informacji z Internetu, z „Łowca Polskiego”, a także z książek przyrodniczych i opowieści o trznadlu wysłuchanych przez opiekuna szkolnego na konferencji dla koordynatorów akcji „Ożywić pola” w Spale, opracowano w Wampierzowie materiały do gazetki ściennej i na przenośną tablicę.

Kolejne spotkanie wzbogaciła prezentacja pod tytułem „Trznadel – cytrynowy ptak”. Po niej odbył się I etap międzyklasowego konkursu klas IV–VI pod hasłem „Mieszkańcy naszych pól, łąk i ogrodów”. Zimą dzieci biorące udział w „Roku trznadla” przygotowały dla każdej klasy kalendarz na rok 2014 z wizerunkiem bohatera akcji, matematyczne pomoce dydaktyczne i małe kalendarzyki. Dla młodszych uczniów i przedszkolaków opracowano prezentację przedstawiającą, jak, czym i w jaki sposób pomóc ptakom (w tym trznadlom) i innym zwierzętom przetrwać zimę. Uczniowie przygotowali karmniki i pokarm.

W marcu odbył się kolejny etap międzyklasowego konkursu. Zadaniem uczniów było opracowanie projektu „Trznadel zwyczajny”, dokonując wyboru ilustracji i cech tego ptaka. Następnie trzeba było rozwiązać krzyżówkę pod tytułem „Pierzaści przyjaciele człowieka”, której hasłem był trznadel zwyczajny. Finał konkursu odbył się 7 kwietnia br. z udziałem myśliwych: prezesa mieleckiego Koła Łowieckiego „Łoś” Mieczysława Struzika i Krzysztofa Boronia. Wzięło w nim udział 23 uczniów. Zwycięzcy otrzymali piękne nagrody książkowe, wszyscy uczniowie z całej szkoły otrzymali kalendarzyki.

W maju zorganizowano wycieczkę do Nadleśnictwa Tuszyma. Dzieci zwiedziły wystawę przyrodniczą w leśniczówce, rezerwat „Bagno przecławskie” i szkółkę drzew leśnych w Przecławiu. Spotkały się z myśliwym Andrzejem Słoniną, który ciekawie opowiadał o zwierzęcych mieszkańcach pól i lasów. Jeszcze w czerwcu szkoła przygotowała prezenty dla przedszkolaków w postaci puzzli z różnymi wizerunkami trznadla.

(MR)

lipiec 2014