Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Trznadel w Leśnicach

W roku szkolnym 2013/2014 Zespół Szkół w Leśnicach (Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich oraz tamtejsze Gimnazjum) przystąpił do programu „Ożywić pola. Rok trznadla”. Inicjatywa realizowana jest wraz z Kołem Łowieckim „Głuszec” z Lęborka, przy wsparciu Nadleśnictwa Lębork.

Głównym celem jest edukacja młodzieży w dziedzinie polityki ekologicznej, promocji łowiectwa i podejmowania wszelkich działań na rzecz przyrody.

Realizowany był m.in. projekt grantowy „Tropami przyrody – Ożywić Pola” w ramach Pomorskiego Funduszu Młodzieżowego. Najmłodsi uczniowie spotkali się z „Radiową Panią Wiewiórką”, która opowiadała im o ptakach żyjących w naszych lasach, na polach, w sadach oraz parkach, ze szczególnym uwzględnieniem trznadla. To przecież najmłodsze dzieci zimą dokarmiają ptaki, opiekują się nimi i najczęściej je obserwują. „Pani Wiewiórka” przywiozła też w prezencie różne rodzaje karmy dla ptaków. Były też pytania, na które nawet obecni na spotkaniu dorośli nie umieli odpowiedzieć. Na przykład „dlaczego nietoperz śpi do góry nogami?”.

Starsza młodzież brała udział z kolei w wyspowym nasadzaniu drzew i krzewów oraz zakładaniu budek lęgowych. Przyjechała na to wydarzenie Telewizja Regionalna KANAŁ6, która nagrała materiał o edukacji łowieckiej i przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły. Wolontariusze z leśnickiego gimnazjum wraz z myśliwymi ogrodzili także 1500 metrów lasu.

Koordynatorem akcji ze strony koła łowieckiego jest Lechosław Bałwas.

PG

czerwiec 2014