Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Lis w służbie przyrody

Podczas ubiegłorocznej akcji ekologicznej prowadzonej przez Koło Łowieckie „Lis” z Lubziny w Szkole Podstawowej im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie odbył się pierwszy międzyszkolny konkurs wiedzy przyrodniczo-łowieckiej. Jego pomysłodawcą był prezes koła Tomasz Kliś.

– Od lat chcieliśmy coś zrobić, aby dzieci postrzegały nas nie tylko jako ludzi strzelających do zwierząt – mówi Tomasz Kliś. – Zależało nam, aby zmienić ich nastawienie do łowiectwa. Dlatego też, gdy tylko w 2012 roku wybrano nowy zarząd, postanowiliśmy działać. Na początku odbyliśmy rozmowy z dyrektorami wszystkich szkół podstawowych na naszym terenie. Zapytaliśmy ich, czy chcą wziąć udział w naszej akcji. Wszyscy wyrazili chęć. Na początku w każdej z placówek rozwiesiliśmy plakaty informacyjne o naszym konkursie i rozdaliśmy ulotki. Chętnych było mnóstwo. W konkursie wzięło udział ponad 300 dzieci z klas 1–6.

Do rywalizacji stanęło 9 szkół z obwodu, który dzierżawi koło. W pierwszym etapie konkursu w szkołach przeprowadzono eliminacje w dwóch grupach wiekowych: uczniowie klas 1–3 prezentowali prace plastyczne na temat „Chrońmy zwierzęta – przyroda nas potrzebuje”, natomiast dzieci z klas 4–6 pisały test z wiedzy przyrodniczo-łowieckiej. Po wyłonieniu reprezentantów 29 października ubiegłego roku odbył się finał, w którym wzięły udział dzieci z placówek ze Stasiówka, Zawady, Stobiernej, Małej, Niedźwiady Dolnej, Niedźwiady Górnej, Nagawczyna i Brzezówka.

Jury w pierwszej kolejności wyłoniło zwycięskie prace w młodszej grupie wiekowej. Najwyżej ocenioną zaprezentowała uczennica klasy III z Małej – Daria Rusin. Drugie miejsce zajął Hubert Kośkiewicz z klasy II z Niedźwiady Dolnej. Na podium stanęła jeszcze Neli Sasak z klasy II ze szkoły w Nagawczynie. W rywalizacji międzyszkolnej najciekawsze prace wykonali uczniowie ze szkoły w Małej. Drugą lokatę zdobyła praca uczniów ze szkoły w Nagawczynie, a trzecie miejsce zajęła szkoła z Niedźwiady Górnej.

W konkurencjach finałowych, w konkursie wiedzy dla dzieci z klas 4–6, zwyciężyli uczniowie ze szkoły w Stobiernej: Kinga Ćwik i Jakub Gębara. Przygotowywali ich nauczyciele: Anna Pondo i Tomasz Świerczek. Drugie miejsce zajęła reprezentacja ze szkoły w Małej: Martyna Chodecka i Anita Zapała, którymi opiekowała się Lucyna Cabaj. Trzecie miejsce wywalczyli gospodarze tegorocznego konkursu, uczniowie szkoły w Zawadzie Kacper Gwóźdź i Mateusz Łapka, podopieczni Renaty Bajor i Krzysztofa Gierłacha.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody ufundowane przez: ZO PZŁ w Rzeszowie, Nadleśnictwo Strzyżów, wójta gminy Dębica, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a także Koło Łowieckie „Lis” z Lubziny. Na zakończenie prezes koła przybliżył wszystkim zebranym prowadzoną od 8 lat przez redakcję „Łowca Polskiego” akcję ekologiczną „Ożywić pola”. Poinformował, że druga edycja międzyszkolnego konkursu organizowanego przez myśliwych będzie jednym z elementów programu „Ożywić pola. Rok trznadla”.

Hubert Sojka

maj 2014