Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

„Trznadel”potrwa dłużej

Komitet koordynujący akcję „Ożywić pola” podjął decyzję, że ósma edycja tego programu, „Rok trznadla”, swój finał będzie miała nie – jak początkowo zakładano – w czerwcu tego roku, lecz późną jesienią. Szkoły i myśliwi będą więc mieli więcej czasu na działania związane z trznadlem i zakładaniem oraz pielęgnacją remiz śródpolnych.

W ostatnich tygodniach dosyć często w rozmowach z koordynatorami akcji „Ożywić pola” słyszeliśmy, że rok szkolny to za mało. Mieliśmy wiele telefonów i sporo e-maili, w których nauczyciele i myśliwi dopytywali się, kiedy będą musieli składać sprawozdania z realizacji „Roku trznadla”, bo – to można było usłyszeć najczęściej – zaplanowali wiele akcji na maj, a nawet początek czerwca i boją się, że nie zdążą się nimi pochwalić, jeśli będą musieli wysyłać swoje zbiorcze informacje o akcji już w maju. Sporo szkół, które zapisały się do programu późną jesienią i zimą, narzekało, że zostanie im na praktyczne działania związane z remizami śródpolnymi raptem miesiąc.

Zawsze wsłuchujemy się w głosy płynące z tzw. terenu, a więc od osób, które w swoich środowiskach pracują przy akcji „Ożywić pola”. Widok z Warszawy, nawet jeśli odwiedzamy kolejne miejsca i szkoły, bywa niedokładny i nie uwzględnia wszystkich okoliczności. Sami też – w „Łowcu Polskim” – chcemy, aby każda ze szkół i każde koło łowieckie, które zdecydowały się na udział w programie „Ożywić pola”, miały możliwie najlepsze warunki do wykonania rozmaitych działań związanych – w tym wypadku – z „Rokiem trznadla”. To ważne zwłaszcza dla nowicjuszy w programie, których w ósmej edycji jest sporo. Ci z najmniejszym doświadczeniem muszą mieć trochę czasu, aby nauczyć się – także podpatrując innych, bo nic w tym złego – jak mądrze i skutecznie działać w programie.

Wciąż także pracujemy nad pozyskaniem sponsorów, dzięki którym i uczniowie, i nauczyciele, i myśliwi najskuteczniej realizujący nasz program będą mogli otrzymać piękne nagrody.

W tej sytuacji podjęliśmy – po niezbyt długiej dyskusji – decyzję o przedłużeniu trwania ósmej edycji programu do późnej jesieni. Przewidujemy, że szkoły i myśliwi będą mieli jeszcze czas w nowym roku szkolnym we wrześniu i październiku na działania także w terenie, a sprawozdania będziemy chcieli otrzymać od uczestników „Roku trznadla” do połowy listopada, by konkurs na najlepsze szkoły rozstrzygnąć do końca listopada, a w grudniu wręczyć nagrody dla najlepszych.

Równocześnie zachęcamy – bo przyszła już wiosna – do nowej aktywności w akcji, a także do dzielenia się z „Łowcem Polskim” informacjami o Waszych działaniach. Część szkół robi to bardzo systematycznie, inne od czasu do czasu lub incydentalnie, ale wiele nie robi tego wcale. A szkoda, bo przynajmniej niektórzy z tych aktywnych koordynatorów mają potem satysfakcję, widząc relację ze swoich działań na łamach „Łowca Polskiego”.

Mirosław Głogowski
ogólnopolski koordynator akcji „Ożywić pola”

kwiecień 2014