Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Człuchów i trznadel

Realizując program aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola. Rok trznadla”, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi uznali, że najważniejsze będzie przybliżenie uczniom bohatera tegorocznej edycji.

W listopadzie 2013 roku, we współpracy z Kołem Łowieckim „Darzbór” i Nadleśnictwem Człuchów, już po raz jedenasty przeprowadzono w szkole turniej pod hasłem „Szanuj las – póki czas”, podczas którego grupa 163 trzecioklasistów miała możliwość wykazania się wiedzą o lesie, ale także znajomością środowiska życia trznadla.

Imprezę poprzedziły zajęcia lekcyjne, warsztaty ekologiczne i wycieczki do Gospodarstwa Leśnego w Marysinie. Wiedzą zdobytą podczas leśnych zajęć uczniowie wykazywali się w trakcie wykonywania różnorodnych zadań w czasie turnieju przyrodniczego. Reprezentanci klas walczyli w siedmioosobowych zespołach, przy emocjonującym dopingu wszystkich koleżanek i kolegów.

Startowały drużyny: wiewiórek, dzięciołów, mrówek i trznadli. Kolorowe zespoły popisały się nie tylko wiedzą przyrodniczą, ale także sprawnością fizyczną i wspaniałą współpracą. Sadzenie drzewek, rozpoznawanie polskich ptaków, zbieranie jadalnych grzybów, sadzenie symbolicznych drzewek i sprzątanie lasu z jednoczesną segregacją śmieci to tylko niektóre z zadań.

Podczas turnieju przedstawiciele myśliwych i leśników zaprezentowali wszystkim zgromadzonym plansze i najważniejsze informacje dotyczące trznadla. Uczniowie rozpoznawali głos trznadla, który towarzyszył im przez cały turniej. Miłym przerywnikiem był występ uczniów w strojach trznadli recytujących wiersz o tym sympatycznym ptaszku.

Uroczystość uświetnili też przedstawiciele koła łowieckiego, urzędu miasta oraz przedstawiciele lokalnej prasy i – na specjalne zaproszenie – telewizji TVR, którzy całe wydarzenie sfilmowali i przedstawili 27 grudnia 2013 roku w swoim programie „Magazyn Darzbór” (link do filmu – www.tvr.pl). Uczestnicy turnieju otrzymali nagrody, które zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Człuchów, Koło Łowieckie „Darzbór” i Urząd Miasta Człuchów.

Bartosz Głębocki

marzec 2014