Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Trznadel w Rudnej Wielkiej

Z inicjatywy koordynatorek z Zespołu Szkół w Rudnej Wielkiej, Doroty Szeteli i Babary Kalandyk, w październiku ubiegłego roku odbyła się tam uroczysta inauguracja „Roku trznadla” w ramach ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”.

W spotkaniu, w którym uczestniczyła niemal cała społeczność szkolna, udział wzięli także: prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie Zdzisław Siewierski, wójt gminy Świlcza Wojciech Wdowik, łowczy Koła Łowieckiego „Rogacz” Zdzisław Sołtys, myśliwy Józef Pliś oraz ornitolog Józef Ciosek.

Główną część spotkania zajął młodzieży ornitolog Józef Ciosek, który przybliżył uczniom postać trznadla, jego wygląd, występowanie, przyczynę zmniejszania się jego populacji. Zaprezentowano też specjalnie na tę okazję zbudowany karmnik heski, który po uroczystości został umieszczony w remizie śródpolnej, założonej dwa lata temu przez młodzież z Rudnej Wielkiej.

Ogłoszono też laureatów szkolnych konkursów na „Portret trznadla” oraz na logo „Roku trznadla”. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali swoje prace multimedialne, opisując charakterystykę bohatera tegorocznej edycji programu „Ożywić pola”. Jury wyłoniło laureatów, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez prezesa Zdzisława Siewierskiego. A prezentacje wykonane przez uczniów posłużą jako materiał szkoleniowy na lekcjach.

bb

luty 2014