,

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Z nagrodami w regionach

Grudzień to czas rozdawania większości nagród za „Rok sarny”. Z koszulkami dla uczniów, mikroskopami dla szkół, czekami dla zwycięzców. Choć nagrody były skromniejsze niż w „Roku zająca”, wszędzie uczestnicy tzw. regionalnych finałów z radością i entuzjazmem odbierali wyróżnienia.

Na finale we Wrocławiu zebrało się 10 szkół z Dolnego Śląska i Opolszczyzny

Ekologiczny sojusz myśliwych, nauczycieli i młodzieży szkolnej, przy aktywnym wsparciu wielu leśników, zawiązany już prawie siedem lat temu podczas pierwszej edycji programu „Ożywić pola”, rozwija się coraz lepiej. Taka refleksja towarzyszyła reprezentantom „Łowca Polskiego” – organizatora akcji – podczas grudniowego finiszu szóstej już edycji tego konkursu, czyli „Roku sarny”.

Zwycięzcy „Roku sarny”

Kategoria szkół podstawowych:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim (okręg Wałbrzych)
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim (okręg Płock)
III miejsce (ex aequo)
– Szkoła Podstawowa w Sielcu (okręg Chełm)
– Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pogalewie Wielkim (okręg Wrocław)

Kategoria szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Publiczne Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach (okręg Warszawa)
II miejsce – Gimnazjum im. Prof. Władysława Nehringa w Kłecku (okręg Poznań)

Z wizytą u najlepszych
Tym razem – m.in. z powodu nieprzyznania nam dotacji przez NFOŚiGW, ale także z racji nieprzewidywalności grudniowej pogody w Polsce – nie organizowaliśmy tzw. centralnego finału w Warszawie. Zamiast tradycyjnie zapraszać reprezentacje najlepszych szkół i kół łowieckich ze wszystkich – często odległych – stron kraju do stolicy, wysłannicy „Łowca Polskiego” wyruszyli do regionów, w których znalazło się najwięcej szkół finalistów „Roku sarny”.
Pomysł – zrodzony po trosze z przymusu – okazał się strzałem w dziesiątkę. Praktycznie wszystkie nagrodzone szkoły uczestniczące w grudniowych finałach regionalnych przysłały tym razem bogate reprezentacje, obejmujące nie tylko koordynatorów – nauczyciela i myśliwego, co zdarzało się nierzadko podczas finałów w Warszawie – ale także uczniów, dla których była to wspaniała nagroda i powód do prawdziwych sportowych emocji.

Szkoła Podstawowa w Rywianach otrzymała także nagrodę specjalną za walory artystyczne nadesłanej pracy

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bratkowicach, zdobywca punktowanego V miejsca w „Roku sarny”

Bratkowice przygotowały prezent dla „Łowca Polskiego” – sarnę wykonaną specjalnie na finał w Trzcianie

Niestety, nie starczyło czasu, aby dotrzeć do wszystkich finalistów akcji. Do niektórych miejsc, m.in. do Elbląga, Chełma czy Kozłowa, dotrzemy do połowy lutego. Pojechaliśmy przede wszystkim do regionów, z których najwięcej szkół wystartowało w programie „Łowca Polskiego”, a także gdzie najwięcej uczestników „Roku sarny” dostało się do grona finalistów i na tzw. pudła, czyli miejsca dla zwycięzców.

Laureaci i… szeroki finał

Nagrodziliśmy łącznie w tej edycji programu „Ożywić pola” aż 60 szkół, które trafiły do tzw. szerokiego finału. Węższą grupę stanowią laureaci konkursu „Rok sarny”, wyróżnieni za szczególnie aktywne działanie w programie. To 31 szkół podstawowych (w tej kategorii znalazło się też jedno przedszkole) oraz 6 gimnazjów i liceów. Pełną listę wszystkich finalistów znaleźć można na stronie www.ozywicpola.pl, podobnie jak informacje o innych przyznanych wyróżnieniach, m.in. za nadesłane prace plastyczne.

Co region to inne emocje
Byliśmy więc w Trzcianie pod Rzeszowem, gdzie nagrody odbierały szkoły z okręgów: krośnieńskiego, nowosądeckiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego. Podczas wspaniale przygotowanej imprezy okazało się, że NAJLEPSZĄ GMINĄ w akcji „Ożywić pola” jest gmina Świlcza, z której aż trzy szkoły (Bratkowice, Rudna Wielka i Trzciana) znalazły się wśród laureatów naszego konkursu. Drugą niespodzianką była nagroda specjalna dla najlepszej – w całej Polsce – szkoły w „Roku sarny”, która trafiła do placówki w Rudnej Wielkiej.

Gimnazjum im. Prof. Władysława Nehringa w Kłecku jest zawsze – dzięki wspaniałej pracy nauczycielki Beaty Trochy (z prawej) – w ścisłej czołówce uczestników akcji – tym razem to srebrny medalista „Roku sarny” w kategorii szkół ponadpodstawowych

Odwiedziliśmy Maciejowice, gdzie gratulacje złożyliśmy także delegacji szkoły w Iłowie (łącznie okręgi skierniewicki i warszawski). Tutaj to my przywieźliśmy niespodziankę – informację, że zwycięzcą „Roku sarny” w kategorii szkół ponadpodstawowych jest tamtejsze Publiczne Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza, czego gospodarze się w ogóle nie spodziewali.

Podczas finału w Poznaniu nagrody dla szkół wręczali: wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej prof. Lesław Łabudzki (na zdjęciu w środku) oraz sekretarz generalny Ligi Ochrony Przyrody (i członek komisji konkursowej) Sławomir Kiszkurno (pierwszy z prawej)

W Poznaniu uczestników spotkania zachwycił minirecital kwartetu Reprezentacyjnego Zespołu PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka, który w tzw. pigułce i w wirtuozerski sposób pokazał młodzieży i dorosłym piękno i różnorodność muzyki myśliwskiej. Tutaj srebrnym medalem cieszyło się Gimnazjum im. Prof. Władysława Nehringa w Kłecku.

Laureaci „Roku sarny” (szkoły podstawowe)

IV miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu (okręg Włocławek)
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Kardynała Wyszyńskiego w Bratkowicach (okręg Rzeszów)
VI miejsce – Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej (okręg Rzeszów)
miejsca VII–VIII – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rytwianach (okręg Tarnobrzeg)
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni
miejsca IX–XI – Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie (okręg Skierniewice)
– Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim (okręg Koszalin)
– Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej (okręg Wrocław)
miejsca XII–XX – Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Antolce (okręg Kraków)
– Szkoła Podstawowa nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie (okręg Poznań)
– Szkoła Podstawowa w Hejdyku (okręg Suwałki)
– Szkoła Podstawowa im. Jana Raka w Husowie (okręg Rzeszów)
– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łąkorzu (okręg Toruń)
– Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie (okręg Kielce)
– Zespół Szkół w Trzcianie (okręg Rzeszów)
– Zespół Szkół Publicznych w Wołowie (okręg Rzeszów)
– Publiczna Szkoła Podstawowa w Żelaznej Górze (okręg Elbląg)
miejsca XXI–XXVII – Szkoła Podstawowa im. Ks. Władysława Świdra w Czarnej Sędziszowskiej
(okręg Rzeszów)
– Szkoła Podstawowa w Komorznie (okręg Opole)
– Szkoła Podstawowa w Kozłowie (okręg Kraków)
– Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach (okręg Toruń)
– Szkoła Podstawowa w Lipowinie (okręg Elbląg)
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Lubsku (okręg Zielona Góra)
– Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych (okręg Poznań)
– Szkoła Podstawowa w Wierzchowie (okręg Słupsk)
miejsca XXVIII–XXX – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Bełchatowie
(okręg Piotrków Trybunalski)
– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Braniewie (okręg Elbląg)
– Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Raciszynie (okręg Piotrków Trybunalski)

Szkoła w Rudnej Wielkiej zajęła 6. miejsce w konkursie i otrzymała wyróżnienie dla najlepszej w całej Polsce szkoły, która pierwszy raz wystartowała w akcji „Ożywić pola”

We Wrocławiu czeki i nagrody odbierali z kolei: zwycięzca szóstej edycji „Ożywić pola” w kategorii szkół podstawowych, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim, oraz brązowy medalista, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pogalewie Wielkim – na przestrzeni wszystkich edycji naszej akcji na pewno najlepsza i najaktywniejsza szkoła w całej Polsce. Gościem spotkania był reprezentujący zagranicznego uczestnika akcji, szkołę w Starym Meście w Czechach, myśliwy Bratvoj Chytka.

Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach przebojem weszło do grona najlepszych szkół podstawowych – zwycięzca konkursu w tej kategorii zachwycił jurorów niezwykle przemyślaną koncepcją realizacji programu „Roku sarny”

A w Płocku, gdzie nagrody za srebrny medal odbierała Szkoła Podstawowa w Leszczynie Wielkim, swoistym małym bohaterem było Miejskie Przedszkole w Płocku, jedyna placówka przedszkolna w Polsce, która dotarła do finału konkursu, choć nie jedyna, która w nim startowała.

Laureaci „Roku sarny” (szkoły ponadpodstawowe)

• Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Choczewie (okręg Gdańsk)
• Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie (okręg Legnica)
• Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie (okręg Chełm)
• Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie (okręg Chełm)

Mobilizacja zarządów PZŁ
Trudno nie wspomnieć w tym miejscu o wielkiej mobilizacji zarządów okręgowych PZŁ – konkretnie w Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu – przy organizacji finałów regionalnych. Łowczowie okręgowi nie tylko wsparli „Łowca Polskiego”, delegując do pomocy swoich pracowników, którzy przygotowywali wszystkie uroczystości, ale też zaangażowali się w nasz projekt i finansowo, i merytorycznie.

Prezes Okręgowej Rady w Rzeszowie dr Marek Rogoziński w rozmowie z proboszczem z Trzciany

Miłymi niespodziankami dla szkół były na przykład przygotowane przez zarząd rzeszowski upominki dla wszystkich uczestników regionalnego finału w Trzcianie czy puchary i pamiątkowe patery dla najlepszych szkół w Wielkopolsce i okręgu wrocławskim, ufundowane przez gospodarzy, niezależnie od nagród ogólnopolskich.

W podrzeszowskiej Trzcianie gospodarzem finału regionalnego był łowczy okręgowy Zdzisław Siewierski

Uczniowie mogli też cieszyć się przygotowanymi dla nich poczęstunkami i wspaniałą oprawą uroczystości, podczas których były też artystyczne występy przygotowane przez poszczególne szkoły i prezentacje opisujące walory przyrodnicze regionów. Wysłannikom „Łowca Polskiego” bardzo podobała się także obecność w wielu miejscach przedstawicieli samorządów lokalnych i przyjazd ze swoimi szkołami dyrektorów tych placówek, co dobrze świadczy o zaangażowaniu w naszą akcję.

Przyjaciele „Ożywić pola”
Ta ostatnia uwaga kieruje nas ku kto wie czy nie najważniejszej refleksji, związanej zarówno z odbytymi już finałami regionalnymi, jak i całym programem „Ożywić pola”. Akcja „Łowca Polskiego” – choć dominujący i absolutnie konieczny udział ma w niej młodzież szkolna – opiera się jednak organizacyjnie na dorosłych, a konkretnie na nauczycielach i myśliwych koordynatorach z ramienia konkretnych kół łowieckich. Bez aktywności i pasji tych obu grup program „Łowca Polskiego” byłby martwy.

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim przeboijem wdarła się do czołówki „Roku sarny” i została zwycięzcą naszego kokursu

Wielką satysfakcją dla reprezentantów naszego miesięcznika był i jest fakt, że wokół programu „Ożywić pola” od lat skupia się grono wspaniałych i zawsze chętnych do pracy na rzecz przyrody, ale także promocji łowiectwa i myśliwych. Nie sposób wymienić wszystkich, ale są w tej grupie od lat m.in.: Zbigniew Pawlus (którego szkoły są zawsze wśród najlepszych w każdej edycji), Jacek Bugalski, Henryk Drążek, Anna Jańczak, Antoni Lisiewicz, Leon Olszowy, Jan Siepak, Zbigniew Skowronek.

Podziękowanie dla łowczych

Podobnie jak w „Roku zająca”, także w szóstej edycji „Łowiec Polski” wyróżnił grupę najlepszych łowczych okręgowych, których wsparcie dla akcji „Ożywić pola” owocuje i licznym udziałem szkół z ich terenu w programie, i sukcesami wielu takich placówek w ostatecznej klasyfikacji. Podczas już odbytych finałów regionalnych gratulowaliśmy już:
• Zdzisławowi Siewierskiemu, łowczemu okręgowemu w Rzeszowie
• Romanowi Rycomblowi, łowczemu okręgowemu we Wrocławiu
• Zbigniewowi Zielińskiemu, łowczemu okręgowemu w Poznaniu
W najbliższych tygodniach wyróżnimy też na regionalnych spotkaniach: Wieńczysława Tylkowskiego, łowczego okręgowego z Elbląga; Cezarego Szadkowskiego, łowczego okręgowego z Piotrkowa Trybunalskiego; i Mirosława Sawickiego, łowczego okręgowego z Chełma. Gratulujemy!

Krzepi fakt, że dołączają (bądź powracają po przerwie) do akcji kolejni myśliwi pasjonaci, tacy jak Jolanta Bogiel czy Sławomir Lipski. Wielką sprawą dla prawidłowej realizacji konkursu jest aktywność myśliwych i równocześnie wójtów gmin, wśród których chcemy wyróżnić Wiesława Radzięciaka i Wojciecha Wdowika.

Zdobywca drugiego miejsca w konkursie „Roku sarny”, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pogalewie Wielkim, otrzymała także wspaniały Puchar dla najlepszej szkoły w okręgu wrocławskim

Podobne, a nawet większe słowa uznania należą się nauczycielom od lat zaangażowanym w akcję „Łowca Polskiego”. Wyjątkowymi postaciami w tej grupie – od samego początku wspaniale prowadzącymi swoje szkoły – są Beata Tłuczek z Pogalewa i Agnieszka Lewieniec z Bratkowic. Dziękujemy!

Nasi sponsorzy

Bez dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sam „Łowiec Polski” – choć przeznaczył na nagrody kilkadziesiąt tysięcy złotych – nie byłby w stanie nagrodzić wszystkich finalistów akcji. Na szczęście pomogli sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy! Są wśród nich:
• Lasy Państwowe
• Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator SA
• Delta Optical
• www.dolasu.pl
• Emalia Olkusz

W kolejnych latach dołączają nowi nauczyciele, którzy (poza nielicznymi wyjątkami), jeśli już zaczną działać w programie „Ożywić pola”, to robią to cały czas z pasją i talentem niezwykłym. Już dziękowaliśmy podczas grudniowych finałów za takie działanie m.in. takim pedagogom jak Iwona Grabowska z Leszczyna, Beata Trocha z Kłecka, Jadwiga Wiśniewska z Kowala, Marta Kujawa z Maciejowic. Z wieloma równie wspaniałymi nauczycielami spotkamy się w styczniu.

A ekipę „Łowca Polskiego” niezwykle krzepi w tej naszej pracy w ramach programu „Rok sarny” fakt, że powstało przez te minione lata prawdziwe grono przyjaciół akcji „Ożywić pola”. A więc i naszych przyjaciół.

Mirosław Głogowski
koordynator akcji
„Ożywić pola. Rok sarny”

styczeń 2012


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2012