,

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Rok sarny w regionach

Szósta edycja programu „Ożywić pola” wchodzi w fazę przekazywania nagród najlepszym szkołom i myśliwym koordynatorom. „Łowiec Polski” chce odwiedzić w grudniu okręgi PZŁ, w których najwięcej szkół wzięło udział w naszej akcji. Tradycyjnie są to m.in. Rzeszów i Poznań, ale mile zaskoczył nas także np. Elbląg.

Grudzień to także czas świątecznych prezentów, a „Łowiec Polski” będzie chciał do tej tradycyjnej puli podarków dołożyć w tym roku swoje nagrody (prezenty) dla najlepszych uczestników szóstej edycji programu „Ożywić pola. Rok sarny”. Wszyscy, którzy śledzą losy naszej akcji, pamiętają, że „Rok sarny” nie uzyskał, niestety, dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i w związku z tym nagrody będą tym razem skromniejsze, ale na pewno będą.

Koszulki od PSE Operator
Chcemy wyróżnić możliwie jak najwięcej szkół i możemy np. zapowiedzieć, że komisja konkursowa wyłoniła już – po analizie nadesłanych do „Łowca” sprawozdań – 60 najlepszych szkół, do których dotrą koszulki z logo naszej akcji, a których sponsorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator. Przy okazji – serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji!

Na marginesie, wielką satysfakcję koordynatorom programu w „Łowcu Polskim” sprawiają telefony nauczycieli i myśliwych, uczestniczących w „Roku sarny”, którzy wielokrotnie powtarzają, że nawet bez nagród udział w programie „Ożywić pola” to wielka przygoda nie tylko dla uczniowskiej dziatwy, ale także dla dorosłych i osobiście dla nich.
z 169, czyli rekord

Wiele telefonów dotyczy oczywiście wyników konkursu na najlepsze szkoły w „Roku sarny”. Początkowo chcieliśmy wyniki tej szlachetnej (i pożytecznej dla przyrody) rywalizacji ogłosić już w grudniowym numerze „Łowca”, ale liczba nadesłanych sprawozdań i objętość wielu z nich sprawiły, że komisja konkursowa dopiero w ostatnim tygodniu listopada, a więc już po oddaniu grudniowego „Łowca Polskiego” do druku, ostatecznie wyłoni i uszereguje laureatów, czyli około trzydziestu wyraźnie najlepszych szkół.

Na razie więc przedstawiamy statystyczne wyniki „Roku sarny” pod kątem aktywności poszczególnych okręgów PZŁ w naszej akcji. Przypomnijmy, że wystartowała w szóstej edycji programu „Ożywić pola” rekordowa liczba uczestników – 169 szkół ze wszystkich województw i z 40 okręgów naszego Zrzeszenia.

Od Rzeszowa po Elbląg
Tradycyjnie już największą liczbą uczestników mógł pochwalić się okręg rzeszowski, z 21 szkołami, które sadziły i pielęgnowały remizy śródpolne. To wielka zasługa tamtejszych myśliwych, z łowczym okręgowym Zdzisławem Siewierskim na czele, ale także bardzo aktywnymi w naszej akcji członkami rzeszowskiej Komisji Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa, wśród których chcemy wymienić: Mieczysława Struzika, Tadeusza Ryczaja, Henryka Drążka, Andrzeja Krzywkowskiego czy Krzysztofa Busztę.

Jak i w poprzednich edycjach programu „Łowca Polskiego” dobre wyniki uczestnictwa odnotowały okręgi poznański (12 szkół) i piotrkowski (11 szkół).

Miłym zaskoczeniem, ale i powodem do satysfakcji, że zdobywamy nowe przyczółki, był fakt, że w „Roku sarny” wystartowało aż 14 szkół z okręgu elbląskiego i 9 szkół z zielonogórskiego, które wcześniej były wyraźnie mniej licznie reprezentowane w naszej akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się tam w te działania, poczynając od władz okręgowych, bez wsparcia których często niełatwo działać na szerszą skalę – zwłaszcza gdy dopiero startuje się w nieznanym wcześniej programie.

W szerokim finale
Możemy też wstępnie poinformować, że – stosując podział na okręgi PZŁ – do wyłonionych już po pierwszej analizie nadesłanych sprawozdań 60 szkół, które znalazły się w tzw. szerokim finale i do których dotrą koszulki z logo „Roku sarny”, widać, że tam, gdzie generalnie w programie wystartowało wielu uczestników, tam też jest więcej szkół przez nas wyróżnionych.

I tak Rzeszów może pochwalić się 11 szkołami, które znalazły się w tzw. szerokim finale. Po sześć szkół w takiej klasyfikacji mają okręgi poznański i wrocławski, po pięć Piotrków Trybunalski i Elbląg.

Warto także – nie pierwszy raz w historii konkursu „Ożywić pola” – zaakcentować ciekawą pracę niewielkiego przecież okręgu chełmskiego, z którego aż cztery szkoły znalazły się w szerokim finale. Gratulujemy. Będziemy chcieli większość z tych okręgów – a także szkoły w innych miejscach kraju, które wyróżniły się w „Roku sarny” – odwiedzić z nagrodami jeszcze w grudniu, czyli, mówiąc żartobliwie, na Gwiazdkę.

A w numerze styczniowym „Łowca Polskiego” obiecujemy zamieścić pełną listę laureatów szóstej edycji konkursu „Ożywić pola. Rok sarny” oraz relacje z grudniowych spotkań z młodzieżą, nauczycielami i myśliwymi, podsumowujących ten etap naszego programu.

Mirosław Głogowski
koordynator akcji
„Ożywić pola. Rok sarny”

grudzień 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010