,

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

"Sarna" bez dotacji

Z powodu decyzji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamykamy "Rok sarny" w listopadzie 2011 roku. Na sprawozdania czekamy do końca października, wyniki konkursu ogłosimy w grudniowym numerze "Łowca Polskiego". Obiecujemy jedno – dla najaktywniejszych będą nagrody. Choć skromniejsze niż dotąd.

Mamy dla uczestników akcji "Ożywić pola" nie najlepszą wiadomość. Ku zaskoczeniu nie tylko zespołu "Łowca", ale także m.in. głównego konserwatora przyrody i wielu innych działaczy ekologicznych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przyznał – po raz pierwszy od 2005 roku – dotacji na nagrody i publikacje dla młodzieży i szkół w naszym konkursie. Decyzję podjęła druga, tzw. wewnętrzna komisja konkursowa NFOŚiGW, złożona z pracowników funduszu. Zarząd NFOŚiGW zaakceptował ją.

Konkurs mimo wszystko
Jest nam, jako twórcom i realizatorom programu "Ożywić pola", zwyczajnie przykro. Szczególnie, że od pierwszej edycji nasz program był przez Narodowy Fundusz dotychczas chwalony i wysoko oceniany. Szkoda nam zwłaszcza dzieci – uczestników akcji, które pewnie liczyły na kolorowe publikacje, tradycyjnie dotowane przez NFOŚiGW. Ale życie – także w naszej akcji – toczy się i musi się toczyć niezależnie od decyzji jakichkolwiek komisji konkursowych.
Przyjmujemy więc decyzję Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bez radości, ale z dojrzałym spokojem. "Rok sarny" trwa już przecież – niezależnie od konkursu na dotacje z NFOŚiGW – od jesieni 2010 roku, ponad 170 szkół, które do tej pory zgłosiły swój udział w akcji "Łowca Polskiego", pracuje ofiarnie i z zapałem na rzecz środowiska w kolejnych działaniach. Informujemy o tym w kolejnych numerach naszego pisma z satysfakcją, bo widać zaangażowanie i młodzieży, i dorosłych w działania mające na celu ochronę zwierzyny drobnej i kształtowanie krajobrazu polnego.

Finisz w listopadzie
Musimy jednak – wobec negatywnej decyzji NFOŚiGW – trochę zmienić plany dotyczące szóstej edycji akcji. Liczyliśmy, że otrzymamy dotację i przez najbliższe miesiące dotrą do szkół kolejne publikacje i filmy (produkować je wolno byłoby nam dopiero po otrzymaniu dotacji i podpisaniu umowy z funduszem), a także koszulki z logo "Roku sarny", a cały konkurs zakończymy na wiosnę 2012 roku.

W obecnej sytuacji szósta edycja programu "Ożywić pola" będzie miała swój finał późną jesienią tego roku. Ogłaszamy więc, że szkoły mają nieco skrócony czas na finisz i ostatnie działania w "Roku sarny" – do końca października czekamy na sprawozdania. W listopadzie wyłonimy zwycięzców, o czym poinformujemy wszystkich w grudniowym numerze "Łowca Polskiego". Tym razem – z powodu skromnych środków finansowych – nie będzie tradycyjnego finału akcji w Warszawie. Wybierzemy się – z nagrodami – do najlepszych szkół osobiście.

Będą nagrody, będą laureaci
Niestety, nie wiemy jeszcze, jakie to będą nagrody. Prowadzimy wciąż rozmowy z potencjalnymi sponsorami "Roku sarny", ale w najlepszym nawet wariancie nawet w części ich hojność nie zastąpi pieniędzy, na jakie liczyliśmy z funduszu. Obiecujemy jednak, że wyłonimy od dwudziestu do trzydziestu laureatów w kategorii szkół podstawowych i od dziesięciu do piętnastu wśród gimnazjów i liceów. Nagrody będą na pewno skromniejsze, ale muszą być i BĘDĄ! Podobnie jak specjalne finansowe nagrody dla zwycięzców z pierwszej szóstki lub trójki w każdej z kategorii (co także zależy od prowadzonych obecnie rozmów).

Dobra wiadomość jest taka, że tradycyjni sponsorzy nagród dla myśliwych-koordynatorów, a także dla najlepszych nauczycieli w konkursie – sklep internetowy www.dolasu.pl, firma Delta Optical i Emalia Olkusz – nagrody nadal, oczywiście, fundują. Być może ich przedstawiciele odwiedzą także z nami najlepsze szkoły.

Po cichu liczymy także, że uda nam się pozyskać środki również na chociażby jedną publikację związaną z "Rokiem sarny". Najpóźniej we wrześniu będziemy już wiedzieć, z jakimi pieniędzmi zamykamy "Rok sarny" i poinformujemy wszystkich o tym najpierw na stronie internetowej www.ozywicpola.pl, a następnie w październikowym numerze "Łowca Polskiego".

Mirosław Głogowski
koordynator akcji "Ożywić pola"

wrzesień 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010