Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Strzelin po raz drugi

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Strzelinie po raz drugi przystąpiła do akcji "Ożywić pola" we współpracy z myśliwymi z Koła Łowieckiego "Dzik" oraz leśniczymi z Nadleśnictwa Henryków.

Plan działań przygotowany przez koordynatorów programu obfituje w różnorodne zadania, począwszy od mniejszych (sprawdzanie drzewostanu, zakładanie budek lęgowych, sprawdzanie stanu paśników i lizawek, zbieranie kasztanów i żołędzi), po akcje o zasięgu gminnym, angażujące duże grupy młodzieży i dorosłych.

Ciekawym wydarzeniem była zorganizowana w szkole z okazji Dnia Babci i Dziadka uroczysta akademia połączona ze specjalnym programem artystycznym na temat ochrony środowiska naturalnego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Koła Łowieckiego "Dzik" ze Strzelina Wojciech Solarski, Jerzy Gronkowski i Adam Bobik oraz honorowy gość, członek Okręgowej Rady Łowieckiej we Wrocławiu Edward Makówka, który opowiedział młodzieży o programie "Ożywić pola" oraz pogratulował szkole, że bierze w niej udział, wspierając działania ochronne środowiska.

W marcu dzieci ze Strzelina mogły też z bardzo bliska przyjrzeć się skrzydlatym drapieżnikom podczas wycieczki zorganizowanej przez Fundację Świętego Huberta, która propaguje wiedzę o ekosystemie i dzikich zwierzętach, przybliża pracę ludzi związanych z lasem oraz pomaga w rehabilitacji i przywracaniu dzikich zwierząt naturze. W zajęciach uczestniczyli też myśliwi z "Dzika", leśnicy i burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. Uczniowie mieli okazję zobaczyć montaż nowych budek lęgowych dla sów, przyjrzeć się pracy fotografa przyrody oraz poznać zasady prawidłowego zachowania w lesie. Bezsprzecznie największą atrakcją tej nietypowej lekcji były oswojone ptaki drapieżne.

W ramach aktywnej edukacji ekologicznej uczniowie sadzą różnorodne gatunki drzew i krzewów pod fachowym nadzorem leśników. Akcję sadzenia lasów w obrębie polnym na byłym wysypisku śmieci, tuż przed Biedrzychowem, poprzedziły prace przygotowawcze przy uprzątnięciu terenu ze śmieci i gruzu. Przeprowadzone to zostało z inicjatywy Koła Łowieckiego "Dzik" przy współpracy z samorządem gminnym. Nasadzanie drzewek poprzedził wykład na temat tworzenia spokojnych siedlisk, które mają w przyszłości ochronić dzikie zwierzęta przed spalinami i hałasem, a także powstrzymywać je przed wbieganiem na drogę.

Podczas kilkugodzinnej akcji uczniowie i uczestniczący w akcji dorośli posadzili blisko 300 drzewek. Docelowo na miejscu dawnego wysypiska posadzonych będzie ponad tysiąc sadzonek różnego rodzaju rodzimych drzew i krzewów, takich jak leszczyna, głóg, ałycza, dzika śliwa, dzika róża, czarny bez oraz kępy świerków i sosny. Sponsorem sadzonek jest Koło Łowieckie "Dzik" ze Strzelina.

(zg)

sierpień 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010