Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Leszczyn w "Roku sarny"

Zwycięzca z "Roku zająca", Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim, także w obecnej edycji programu "Ożywić pola" ma ambicję, by znaleźć się w ścisłej czołówce uczestników konkursu "Roku sarny". Mając mocne wsparcie Wojskowego Koła Łowieckiego "Trop" z Warszawy oraz Koła Łowieckiego "Kniaź" z Płocka i Nadleśnictwa Płock, uczniowie i nauczyciele z Leszczyna już od września ubiegłego roku realizują działania w ramach akcji "Łowca Polskiego" .

Jesienią i zimą Leszczyn m.in. walczył ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem paląc liście, a także wspólnie z myśliwymi dokarmiał ptaki i zwierzęta oraz wsiedlał bażanty. Wiele czasu i energii zajęło młodzieży porządkowanie terenów leśnych w leśnictwach Słupno i Sikórz. Była to przede wszystkim walka z pozostawionymi w lesie śmieciami. W okolicach Wykowa, Słupna i Białobrzegów udało się jesienią posprzątać teren o powierzchni około 60 hektarów, a wiosną ponad 100 hektarów lasu. Sporo było też spotkań z członkami kół łowieckich i pracownikami Nadleśnictwa Płock, poświęconych zarówno prelekcjom na temat tajemnic przyrody, jak i tradycji i zwyczajów związanych z łowiectwem.

Dzieciom w pamięci utkwiło szczególnie spotkanie z Małgorzatą Włoczkowską z Nadleśnictwa Płock, która opowiedziała, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. Podczas tego spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego "Sarna w czterech porach roku", przeprowadzonego w klasach 0–III, oraz konkursu pod hasłem "Tropy zwierząt łownych" dedykowanego klasom IV–VI. Nagrody dla najlepszych ufundował m.in. nadleśniczy z Płocka Zbigniew Suchodolski.

Najważniejsze wydarzenia w dotychczasowych działaniach szkoły w Leszczynie w ramach "Roku sarny" to jednak sadzenie remiz. 12 kwietnia tego roku uczniowie z Leszczyna – razem z leśniczym Leśnictwa Słupno, Andrzejem Jankiewiczem, prezesem Koła Łowieckiego "Kniaź" Wojciechem Nowickim, członkiem Koła Łowieckiego im. Św. Huberta Krzysztofem Dydyną oraz koordynatorem z WKŁ "Trop" Sławomirem Lipskim – posadzili aż 900 drzew i krzewów na powierzchni ponad 3 hektarów.

Wspólnie z myśliwymi dzieci z Leszczyna stworzyły też dwie remizy śródpolne o powierzchni około 0,42 ha. Na terenie miejscowości Gilino posadzono około 1100 drzew i krzewów – dębu czerwonego, modrzewia, klonu, karagany, derenia, jarząbu. Bohaterem prac został wieloletni były łowczy Koła Łowieckiego "Kniaź" Jan Wasiak, który w wieku 82 lat aktywnie uczestniczył w sadzeniu drzew i krzewów.

Szkoła w Leszczynie – co warto podkreślić – jest niewielką placówką z bardzo ograniczonymi możliwościami finansowymi. Nie ma szkolnego transportu. Ale dzięki pasji nauczycieli i pomocy myśliwych oraz leśników, z koordynatorem ze strony KŁ "Trop" Sławomirem Lipskim na czele, mazowieckie pola pod Płockiem pięknieją dzięki Leszczynowi z roku na rok, a zwierzyna drobna ma tam coraz więcej szans na przetrwanie.

(bg)

sierpień 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010