Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Dąbrowa angażuje każdego

W Szkole Podstawowej nr 20 z Dąbrowy Górniczej, realizującej program "Ożywić pola" we współpracy z myśliwymi z Koła Łowieckiego "Dąbrowa", postanowiono, że w "Roku sarny" w akcję "Łowca" włączyć powinna się cała szkoła.

I tak najmłodsi uczniowie, z klas I–III, omawiali np. lekturę "Rogaś z Doliny Roztoki", a na zajęciach z biologii rysowali sarny w ich naturalnym środowisku. Doskonałym uzupełnieniem tych zajęć było spotkanie z myśliwym Kazimierzem Byjosiem, który opowiadał dzieciom o życiu sarny.

Od października ubiegłego roku rozpoczęła się w szkole akcja zbierania kasztanów, żołędzi i suchego chleba. Ponadto uczniowie z pomocą rodziców wykonali dwa paśniki dla saren. Najlepsza w gromadzeniu pokarmu okazała się klasa Vc i w nagrodę pojechała do lasu dokarmiać zwierzęta. Każdy uczeń mógł samodzielnie wsypać karmę do paśnika. Potem dzieci sprawdzały stan remiz posadzonych w "Roku zająca".

Od początku tegorocznej wiosny szkoła rozpoczęła współpracę z Nadleśnictwem Siewierz, gdzie organizowane są dla poszczególnych klas warsztaty przyrodnicze. Dzieci już z siedmiu klas poznały warstwową budowę lasu i organizmy w nim żyjące, a także dowiedziały się, jak wielkim zagrożeniem dla środowiska są pożary. W izbie przyrodniczej mogły zobaczyć zwierzęta leśne, poznać ich zwyczaje oraz usłyszeć ich odgłosy. Dzieci robiły przy okazji sporo fotografii, a w konkursie na najładniejsze zdjęcie wyróżnienia otrzymali: Michał Górnik i Michał Maćkowski z IIId, Karolina Kowalska z IIIc oraz Oliwia Mazur i Oliwia Pawlik z Vc.

(ap)

lipiec 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010