Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Dołączają Brzóza i inni

Coraz większa liczba szkół z całej Polski włącza się do programu "Ożywić pola", w tym wiele nowych placówek, wspieranych przez koła łowieckie, które wcześniej nie uczestniczyły w naszej akcji. Dobrym tego przykładem jest Koło Łowieckie nr 31 Pracowników Nauki z Warszawie, które wciągnęło do udziału w "Roku sarny" aż trzy szkoły – z Brzózy, Słupi oraz Kandyt.

Myśliwi z Warszawy zorganizowali w tym roku spotkania edukacyjne z uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych w swoich obwodach. Celem było zapoznanie szkół z akcją "Ożywić Pola", a w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele miejscowych nadleśnictw i urzędów gmin Głowaczów, Mełno i Górowo Iławeckie.

Podczas spotkań młodzież wysłuchała pogadanek na temat zwierząt występujących w ich środowisku lokalnym. Myśliwi przedstawiali swoje trofea: skóry dzika, lisa, jenota, kuny leśnej i domowej, borsuka, a także poroża jeleni, parostki sarny i rogi kozy domowej. Wszystkie "pomoce naukowe" dzieci mogły z bliska obejrzeć, dotknąć, porównać. Ważnym tematem pogadanek były zagrożenia, jakie powodują dla wielu gatunków drapieżniki naturalne: wilki, lisy, ptaki drapieżne, a także drapieżniki synantropijne: koty i psy domowe. Dzieci dowiedziały się, że nie wolno puszczać swoich zwierząt domowych swobodnie i bez opieki.

Odbyły się również wycieczki do lasu i na pola. Dzieci rozkładały karmę do paśników lub na karmowiska. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki – z wizerunkiem sarny na tle lasu i napisem "Rok sarny 2011". Każda szkoła została obdarowana specjalnym albumem ze zdjęciami z odbytych spotkań.

(gm)

kwiecień 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010