Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

W Dankowicach też się dzieje

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do realizacji programu "Ożywić pola". W roku szkolnym 2010/2011 przebiega on pod hasłem "Rok sarny". Celem naszych działań w ramach tego projektu będzie przybliżenie dzieciom środowiska leśnego, wodnego, bagiennego, polnego Dankowic i okolic.

Zrealizowaliśmy już kilka ciekawych zadań. Oto niektóre z nich:

Dokarmianie zwierząt
W ramach tej akcji uczniowie naszej szkoły zebrali 3700 kg żołędzi i kasztanów, które przekazano Kołu Łowieckiemu "Żbik". W październiku odbył się konkurs na najciekawszy karmnik, w którym wzięli udział uczniowie wraz z rodzicami. Uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością. Ocenialiśmy je w trakcie wystawy zorganizowanej w szkole.

Wycieczka środowiskowa
Ciepłe kurtki, gumowe buty, lornetki, aparaty fotograficzne. Tak przygotowani wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę przyrodniczą. Celem tej wyprawy było zapoznanie uczniów z najbliższym środowiskiem późną jesienią. Wyprawie przewodniczył pan Stanisław Kamiński, członek Koła Łowieckiego "Żbik". Oto relacje dzieci:

Moje wrażenia z wycieczki do lasu
Ten dzień był bardzo zimny. Każdy był ciepło ubrany. Nie zważając, że jest zimno, poszliśmy na wycieczkę do małego lasku przy kościele. Szedł z nami pan Kamiński, który jest myśliwym. Opowiadał nam o drzewach, pokazywał różne gatunki sosny, brzozy, kasztanowce, klony i leszczyny. Mówił, ile mają lat. Rozmawiał z nami o zwierzętach, czym je karmić. Zapamiętałam, że bażanty karmi się żołędziami lub zbożem. Później poszliśmy do pasieki, która należy do znajomego pana Kamińskiego. Tam rozmawialiśmy o pszczołach. Dowiedziałam się, że w takie zimne dni jak ten pszczoły siedzą w ulu i nie wolno koło ich domków skakać, uderzać o dach, bo wtedy wszystkie zaatakują. Podobno ich królowa codziennie znosi około 3000 jajek. Robotnice żyją zaś tylko 14 dni. Z pasieki poszliśmy na Aleję Lipową, która jest pomnikiem przyrody w Dankowicach. Przyszliśmy do szkoły zziębnięci, dostaliśmy ciepłą herbatę. Dla mnie wycieczka była zimna i udana.
Joanna Jonkisz kl.. III

Moje wrażenia z lasu
W ubiegłym tygodniu wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do lasu z panem Stanisławem Kamińskim, panią Krystyną Iwańską oraz klasą pierwszą i drugą. Pan Kamiński, który należy do Koła Łowieckiego "Żbik", opowiadał nam ciekawe rzeczy o gatunkach drzew, legendę o kopcu na Kleczkowicach. Podziwialiśmy pomnik przyrody - Aleję Lipową i pasiekę z ulami. Widzieliśmy wiewiórkę i bażanta. Wycieczka mimo zimnej pogody bardzo mi się podobała.
Izabella Matlak kl. III

Wycieczka do lasu
W piątek 8.10.2010 r. byliśmy na wycieczce w lesie. Przewodnikiem naszej wyprawy był pan Stanisław Kamiński. Szliśmy w kierunku Kopca (Zagrody). W tych okolicach zobaczyliśmy drzewa i krzewy: kalinę (ma ona czerwone owoce), modrzew (zrzuca igły na zimę), świerki, jodły, klony oraz pokrzywy i inne chwasty. Gdy doszliśmy na miejsce, było widać usypany Kopiec. Z miejscem tym wiąże się legenda o św. Wojciechu, którą opowiedział nam pan Kamiński. Następnie poszliśmy do pasieki. Zobaczyliśmy tam biegnącą wiewiórkę. W pasiece było mnóstwo uli i śpiące pszczoły, gdyż było bardzo zimno. Na końcu wyruszyliśmy w stronę stawów rybnych obok Alei Lipowej. Rosną tam drzewa, które posiadają tabliczki informacyjne, że są to pomniki przyrody. O tej porze roku drzewa nabierają kolorów jesieni (żółci, pomarańczy, czerwieni, brązu). Wycieczka była bardzo ciekawa.
Karolina Wyrobek kl. III

Wycieczka do lasu
Dnia 18 listopada 2010 roku udaliśmy się całą klasą na wycieczkę do lasu w Dankowicach. Przewodnikiem wycieczki był myśliwy - pan Stanisław Kamiński. Podczas wycieczki przekazał nam bardzo ciekawe informacje dotyczące głównie życia zwierząt w lesie. Pan myśliwy powiedział, że bardzo ważne jest, by w czasie zimy dokarmiać leśne zwierzęta. Zima jest szczególną porą roku. W czasie jej trwania panują często bardzo duże mrozy oraz spada śnieg. Wszystko to powoduje, że zwierzęta mają trudności w znalezieniu jakiegokolwiek pożywienia. Dlatego też w lasach można spotkać paśniki. Są to specjalnie przygotowane miejsca, w których należy umieszczać pożywienie dla dzikich zwierząt: siano, żołędzie, zboże. Niektóre z leśnych zwierząt, przygotowują się same na nadejście zimy. Pan myśliwy poinformował nas, że np. wiewiórki zbierają jesienią żołędzie, orzechy i gromadzą je w dziuplach. Natomiast mysz polna swoje zapasy żywności gromadzi w głęboko wykopanych norkach. Inną formą pomocy dla leśnych zwierząt są robione przez leśniczych lizawki i gryzawki, które dostarczają zwierzętom niezbędną sól. W trakcie wycieczki pan myśliwy mówił o najstarszym dębie w Polsce. Jest nim dąb Bartek W czasie wycieczki do lasu padał ulewny deszcz i było chłodno. Jednak mimo to wycieczka bardzo się nam podobała. Dzięki niej zdobyliśmy wiele bardzo ciekawych wiadomości związanych z życiem leśnych zwierząt. Po jej zakończeniu wróciliśmy do szkoły na lekcję przyrody, którą prowadził w dalszym ciągu pan Stanisław Kamiński. Tym razem opowiadał o ptakach, które trzeba dokarmiać przez cała zimę. Zarówno wycieczka do lasu, jak i lekcja prowadzona przez pana myśliwego uświadomiły nam, jak bardzo ważne jest dokarmianie zimą zwierząt. Mroźną zimę mogą one przetrwać tylko przy naszej pomocy.
Artur Bogdanik kl. IV

Z wizytą u ornitologów
W dniu 25 lutego nasza klasa wraz z uczniami klasy czwartej i piątej była na wycieczce w Pisarzowicach. Wyjazd poświęcony był ptakom. Najpierw obejrzeliśmy czterdziestominutowy film, mówiący o przyrządach potrzebnych do obserwacji ptaków. Spodobała mi się lornetka ze stabilizacją obrazu, lecz przeraziła mnie jej cena. Wynosiła niespełna 40 tysięcy złotych. Najbardziej interesujący był opis ptaków żerujących jesienią na spuszczonych stawach. Po filmie uczestnicy wycieczki obejrzeli wystawę rysunków i zdjęć ptaków. Pan ornitolog opowiadał, że na jego pierwszych zdjęciach ptaki były prawie niewidoczne, po prostu nie było ich widać, bo fotografował je ze zbyt dużej odległości. Dlatego zdecydował się je rysować i tak powstały szkice. Na wystawie nie było wypchanych ptaków; ponieważ ornitolodzy są przeciwni takiej prezentacji. Dla mnie wycieczka była niezmiernie ciekawa, lecz krótka. Najchętniej pojechałbym jeszcze raz do Pisarzowic i bardziej zgłębił wiedzę o ptakach.
Łukasz Orawczak kl. VI

Konkurs na najciekawszy atlas liści

We wrześniu ogłosiliśmy konkurs na najciekawszy atlas liści. Wykonując kolejne karty atlasu, dzieci uczyły się rozpoznawać drzewa i krzewy rosnące wokół nas.

Pogadanki

Pan Stanisław Kamiński przeprowadził cykl pogadanek na następujące tematy: - Dokarmianie ptaków śpiewających w zagrodach przydomowych. - Biologia sarny. - Tradycja i gwara łowiecka. Podsumowaniem tych działań była wystawa prac plastycznych..

Szkoła Podstawowa w Dankowicach

kwiecień 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010