Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Zimowe dokarmianie

Zima to trudny okres dla zwierząt. Niskie temperatury, gruba warstwa śniegu, często zamarzniętego, krótki dzień, to wszystko sprawia, że zwierzętom jest trudno zdobyć pożywienie. Zimowe dokarmianie ma wielu przeciwników i tyle samo zwolenników. Młodzież z Zespołu Szkół w Husowie od wielu lat chętnie uczestniczy w zimowym dokarmianiu ptaków i ssaków przestrzegając kliku podstawowych zasad:

- rozpoczynamy dokarmianie na przełomie października i listopada i utrzymujemy przez całą zimę aż do wiosny
- karma przypomina pokarm naturalny i jest odpowiedniej jakości,
- zwierzęta leśne dokarmiamy tylko w porozumieniu z myśliwymi i przy ich pomocy, uzupełniamy sól w lizawkach, która jest cennym źródłem minerałów.

Dokarmianie przeprowadzone mądrze i konsekwentnie stanowi wydatną pomoc zwierzętom, a dla nas jest ważną lekcją współżycia z dziką przyrodą i ogromną przyjemnością obcowania z nią.

W okresie zimowym jeszcze groźniejsze od głodu dla zwierząt leśnych są wałęsające się i polujące psy. Mogą one polować nawet zbiorowo wyrządzając olbrzymie szkody wśród zwierząt. Zimą każdego roku najczęściej z tego powodu giną sarny. Nie mają szans na ucieczkę przed psami, ponieważ zapadają się w głębokim śniegu. Dlatego myśliwi i leśnicy zwrócili się z apelem do właścicieli psów o konieczność trzymania swoich pupili na uwięzi.

kwiecień 2011


 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010