Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

"Rok sarny" w Trzcianie

Szkoła Podstawowa w Trzcianie, w okręgu rzeszowskim, zaangażowała się w szóstą edycję programu "Ożywić pola" od razu z dużym rozmachem. Już w październiku rozpoczęła się w szkole akcja zbierania kasztanów i żołędzi, zorganizowana przez nauczycielkę Martę Smajdor. Uczniowie, szczególnie z klas młodszych, bardzo chętnie wzięli w niej udział, a najlepsza w gromadzeniu pokarmu dla zwierząt na zimę okazała się w Trzcianie klasa III b, nagrodzona pamiątkowym dyplomem i słodkimi upominkami. Zgromadzone worki z kasztanami i żołędziami zostały odebrane przez leśniczego Jarosława Marka.

Także w październiku ubiegłego roku uczniowie z klas VI a i b wybrali się na wycieczkę do Muzeum Łowiectwa Polskiego, mieszczącego się przy ulicy ks. Jałowego w Rzeszowie, w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ. Wysłuchali tam wykładu na temat zwierząt chronionych i takich, na które można polować, a następnie zwiedzili wystawę zwierząt i ptaków. Była to dla nich ciekawa i wyjątkowa lekcja przyrody.

W listopadzie w Szkole Podstawowej w Trzcianie odbył się "Wieczór z książką", podczas którego zaproszeni goście czytali uczniom z klas IV–VI fragmenty wybranych książek o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Z kolei w ramach programu "Czytające szkoły" nauczyciele klas młodszych czytali swoim uczniom bajki i opowiadania o zwierzętach, np. "Rogaś z Doliny Roztoki".

Jak tylko spadł pierwszy śnieg, dzieci z Trzciany chętnie zaangażowały się w dokarmianie ptaków, przy okazji poznając gatunki, które korzystają z ich szkolnej stołówki. Uzupełnieniem obserwacji było spotkanie z leśniczym Jarosławem Markiem, który opowiedział dzieciom z klas I–III o życiu sarny, jej zwyczajach i zachowaniu w czasie zimy. Opowiadał też o innych leśnych zwierzętach oraz o tym, jak można im pomóc przetrwać zimę.

W grudniu 2010 roku został przeprowadzony w Trzcianie, w ramach akcji "Ożywić pola", konkurs na najładniejszy komiks dotyczący życia sarny. W konkursie wzięły udział klasy V i VI szkoły podstawowej. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, układając niezwykłe historie związane z życiem sarny i innych zwierząt, a zwycięzcami zostali: Karolina Piątek, Weronika Sławęcka i Wiktoria Świstara z klasy VI a.

Sarna – symbol szóstej edycji konkursu "Ożywić pola", była obecna także na szkolnym balu karnawałowym, podczas którego konkurs na najlepsze przebranie zdecydowanie wygrała uczennica klasy I a – Natalia Czubocha.

(bg)

marzec 2011

 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010