Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

"Sarna" potrwa dłużej

Wielu nauczycieli i myśliwych pytało nas w minionych tygodniach, co dzieje się z programem "Ożywić pola 2010–2011. Rok sarny". Uspokajamy – akcja "Łowca" jest i będzie realizowana. Trochę spóźniliśmy się z formularzem zgłoszeniowym i nową stroną internetową, bo czekaliśmy na uzgodnienie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zacznijmy od najważniejszej informacji – program aktywnej edukacji ekologicznej "Ożywić pola 2010–2011. Rok sarny" oczywiście trwa. Wiemy, że wiele szkół już od września realizuje rozmaite przedsięwzięcia związane z naszą akcją, osobiście uczestniczyliśmy w inauguracji "Roku sarny" w Stroniu Śląskim, a ostatnio w Nieszawie na Kujawach, byliśmy też na zajęciach związanych z programem "Łowca" m.in. w Banicy, Włodawie i Kłecku.

Równocześnie, zwłaszcza w październiku i listopadzie, otrzymaliśmy wiele telefonów od nauczycieli i myśliwych zaniepokojonych brakiem oficjalnej informacji o rozpoczęciu szóstej edycji akcji na stronie www.ozywicpola.pl. Pytano także o formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu, bo przecież – jak wielokrotnie słyszeliśmy – nikt nie dopuszcza myśli, że akcja "Ożywić pola" może nie być realizowana w kolejnych latach. Padały też deklaracje, że jeśli tylko formularze zgłoszeniowe pojawią się w Internecie, szkoły od razu będą je wypełniać i zgłaszać swój akces.

Musimy uderzyć się trochę w piersi. Faktycznie, nieco spóźniliśmy się ze zmianami strony internetowej www.ozywicpola.pl. Najpierw niewielki zespół realizujący program "Ożywić pola" zajęty był na przełomie września i października rozliczaniem "Roku zająca" z naszym głównym sponsorem – Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trochę to trwało – jak zawsze, kiedy rzecz dotyczy rozliczenia publicznych funduszy. Później, gdy mieliśmy już trochę spokojniejsze głowy, postanowiliśmy zaczekać z ogłoszeniem nowego regulaminu akcji na doroczny konkurs na dotacje do programów ekologiczno-edukacyjnych, jakie NFOŚiGW zwykle ogłasza najpóźniej jesienią.

Niestety, Narodowy Fundusz tym razem nie zapowiedział takiego konkursu do listopada. Nieoficjalnie wiemy, że stanie się tak w grudniu lub na początku przyszłego roku, a dotacje dotyczyć będą roku 2011. Zdecydowaliśmy więc, by nie czekać już dłużej. Zamieszczamy na stronie www.ozywicpola.pl interaktywny formularz zgłoszeniowy "Roku sarny". Wkrótce będą także regulamin konkursu i podstawowe informacje na temat szóstej edycji "Ożywić pola".

W ten sposób rozpoczynamy ewidencjonowanie zgłoszeń szkół do "Roku sarny" – zarówno tych, które już faktycznie działają od września czy października, jak i tych, którzy ruszą dopiero teraz. Nie możemy, co prawda, już teraz poinformować wszystkich już aktywnych i potencjalnych uczestników, jakie nagrody będą w szóstej edycji akcji (to zależy od decyzji NFOŚiGW co do zakresu sponsorowania programu "Ożywić pola"), ale – jak słusznie powiedziała w rozmowie z "Łowcem" pani dyrektor szkoły podstawowej w Suchej na Opolszczyźnie – "ta akcja jest tak ciekawa i pouczająca dla młodzieży, że nagrody są sprawą wtórną. Najważniejsze, żeby ruszyła".

Ważna wiadomość dla wszystkich zainteresowanych programem "Łowca Polskiego" w jego szóstej edycji brzmi: zdecydowaliśmy, że wobec zaistniałych opóźnień i niepewności wielu szkół, czy ruszać z "Rokiem sarny", czy nie, edycja programu "Ożywić pola 2010–2011" potrwa nie do czerwca, lecz aż do grudnia przyszłego roku. W ten sposób wszyscy uczestnicy będą mieli szanse, by przeprowadzić zajęcia terenowe, sadzenie i pielęgnacje remiz, a także obserwacje zwierzyny co najmniej dwukrotnie: w kwietniu, a potem we wrześniu i październiku. Sprawozdania z realizacji programu trzeba będzie nadsyłać do końca października, aby w drugiej połowie listopada wyłonić laureatów i zwycięzców konkursów na najlepszą szkołę.

Skoro o konkursach mowa, w "Roku sarny" przeprowadzone zostaną niezależnie od siebie dwa konkursy: jeden dla szkół podstawowych i drugi – dla gimnazjów i liceów. Chodzi m.in. o to, by wyrównać szanse i odpowiedzieć na postulaty wielu nauczycieli, którzy zwracali nam uwagę, że trudno porównywać wysiłek i pracę małych dzieci i nastolatków.

W obu konkursach będą, oczywiście, nagrody zarówno dla szkół, jak i dla uczniów, a także upominki dla najlepszych nauczycieli i myśliwych w programie. Postaramy się, aby były one równie atrakcyjne, jak w minionych latach, wykorzystując i dotację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na którą całe czas liczymy), i sponsoring firm współpracujących z "Łowcem".

O nagrodach i publikacjach, jakie dostaną uczestnicy programu, będziemy informować na początku przyszłego roku. Podobnie jak o nowych pomysłach na "Rok sarny", jakie chcemy realizować – zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i nauczycieli oraz myśliwych. W grudniowym numerze "Łowca" apelujemy po prostu do wszystkich zainteresowanych programem "Ożywić pola", by nie tracili ducha, zgłaszali swój udział w akcji i z zapałem realizowali przyjęte plany.

Namawiamy też, by wzorem zwłaszcza ubiegłego roku jak najwięcej szkół przesyłało nam informacje o poszczególnych akcjach i przedsięwzięciach w ramach "Roku sarny", realizowanych na Waszym terenie. Stali Czytelnicy "Łowca" wiedzą, że staramy się publikować notki na bazie otrzymanych informacji, a większość e-maili i listów trafia na stronę internetową programu. Dla organizatorów akcji w "Łowcu" to także cenne sygnały, co dzieje się z "Ożywić pola" i w ramach "Ożywić pola" w terenie.

Z góry dziękujemy i zapraszamy do "Roku sarny".

Mirosław Głogowski
koordynator programu "Ożywić pola"

grudzień 2010

 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010