Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

     
 
 

Aktywnie w Trzcianie

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w programie "Ożywić pola". Udało nam się zdobyć nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim wiele nowych doświadczeń. Otrzymaliśmy od Was dużo różnych nagród w tym także plecaki, za które serdecznie dziękujemy.
To wszystko zmobilizowało nas do dalszych działań i udziału w kolejnej edycji programu "Rok sarny".
Już wystartowaliśmy i udało nam się zrealizować kilka pomysłów, którymi chcemy się z Wami podzielić:

SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM

Pan Stanisław Ciosek podczas swojej prelekcji

29 września 2010 r. w Szkole Podstawowej w Trzcianie miało miejsce spotkanie z ornitologiem, Panem Stanisławem Cioskiem. Nasz Gość opowiadał wiele ciekawych rzeczy na temat saren, których rok właśnie obchodzimy. Poznaliśmy wiele nowinek z życia tych pięknych dzikich zwierząt i zaznajomiliśmy się z ich zwyczajami.
Na zakończenie Pan Ciosek opowiadał nam o ptakach, które odlatują z naszego kraju na zimę i o tych ptakach, które przylatują na tę porę roku do Polski.

Spotkanie z Panem ornitologiem odbyło się na sali gimnastycznej i trwało 45 minut. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-VI. Na koniec spotkania dzieci zadawały naszemu Gościowi pytania. Była to bardzo pouczająca lekcja przyrody.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie klas I podczas segregacji śmieci

Szkoła w Trzcianie nie zapomniała o akcji "Sprzątanie Świata". Tegorocznym hasłem przewodnim było: "Chrońmy bioróżnorodność – segregujemy odpady". W akcji brali udział wszyscy uczniowie w dniach od 21 do 27 września. Sprzątanie, które zostało wcześniej przygotowane przez koordynatora Pana Krzysztofa Bajora przeprowadzono bardzo sprawnie. Przed rozpoczęciem sprzątania wygłoszono pogadanki na temat zasadności sprzątania, szkodliwości zanieczyszczania środowiska, sposobach oszczędzania wody, energii, lasów oraz o zasadach segregacji śmieci. Odbyła się też prelekcja na temat recyklingu, jak również zachowania bezpieczeństwa podczas zbierania śmieci. Uczniowie uprzątnęli cały teren szkoły, boiska, plac zabaw, okolice Kościoła i cmentarza, drogę do parku i przystanek autobusowy. Wszyscy uczestnicy akcji zostali wyposażeni w worki na śmieci i rękawice. Zbieranie przez nas śmieci były segregowane: makulatura, szkło, tworzywa sztuczne i pozostałe. Nasz szkoła od wielu lat propaguję ideę sprzątania świata i dba o otoczenie szkoły. Pamiętajmy, że przyroda to nasze wspólne dobro dlatego chętnie podejmujemy się różnych zadań dotyczących jej ochrony. Myślimy globalnie – działamy lokalnie.


"ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA"

Zaproszony gość – ks. Janusz Winiarski – podczas prezentacji swojego stroju myśliwskiego

5 października 2010 r. odbyła się impreza na zakończenie lata –" Święto pieczonego ziemniaka". Wzięli w niej udział uczniowie klas V i VI SP. Ognisko rozpoczęło się o 15.30. Program przewidywał pieczenie smacznych kiełbasek i ziemniaków oraz liczne zabawy i konkurencje. Swoją obecnością zaszczycił nas myśliwy, w pełnej gali – zaproszony ks. Janusz Winiarski. Przywitał się ze wszystkimi słowami "Darz Bór" – jest to przywitanie przez, które myśliwi życzą sobie udanych łowów. Nasz gość zaprezentował strój myśliwski, lornetkę, broń i inne ciekawe rzeczy związane z łowiectwem. Opowiedział czym zajmują się członkowie "Koła Łowieckiego", jakie zasady i zwyczaje obowiązują myśliwych. Chętni uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się broni myśliwskiej, a inni korzystając z lornetki obserwowali otaczającą przyrodę. To było bardzo interesujące spotkanie. Następnie uczniowie zaczęli częstować się upieczonymi ziemniakami , na które już nie mogli się doczekać. Bardzo wszystkim smakowały, co było widać po umazanych rękach i twarzach. Kolejną atrakcją była wspólna zabawa m.in. w piłkę. Po kilku godzinach wspólnej zabawy wszyscy uczestnicy zadowoleni i w dobrych nastrojach wrócili do domów.


WYCIECZKA DO REMIZY

Uczennice kl. V b podczas pielęgnacji remizy

7 października uczniowie klasy V b wraz z wychowawczynią Alicją Basznianin oraz nauczycielem przyrody Stanisławem Makarą odbyli wycieczkę do remizy, która założona została w ubiegłym roku. Uczniowie z satysfakcją zrobili sobie zdjęcia przy drzewach, które posadzone wcześniej przyjęły się i wzbogaciły różnorodność środowiska, stwarzając środowisko sprzyjające życiu zwierząt.

Po dokonaniu obserwacji obszaru remizy i wyrwaniu rosnących obok drzew chwastów, uczniowie udali się na pobliskie stawy. W drodze powrotnej ich uwagę zwróciły rośliny wodne porastające brzegi rowów melioracyjnych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły duże pałki i tatarak. Podziwiali dorodne owoce pałek i upajali się zapachem liści tataraku.

Przyroda daje radość i zdrowie – tak brzmi konkluzja wycieczki. Uczniowie wzbogacili wiedzę o środowisku i w doskonałych humorach wrócili do szkoły wraz z okazami pałek.

Szkoła Podstawowa w Trzcianie bardzo prężnie działa w ramach programu "Ożywić pola 2010/2011– Rok sarny", co mamy nadzieję widać między innymi poprzez powyżej opisane działania. Już zrealizowaliśmy kolejne pomysły w ramach projektu, którymi wkrótce również podzielimy się z Wami.

Zespół Szkół w Trzcianie
36-071 Trzciana 168
Tel. (17) 8514094
http://www.zstrzc.neostrada.pl
e-mail: zs.trzciana@intertele.pl

grudzień 2010

 
Ożywić pola 2010/2011 - Rok sarny. © Łowiec Polski 2010